Pondělí 18. ledna. Svátek má Vladislav.

IEA očekává očištění přebytku ropy koncem roku 2021, poptávka bude postupně růst

15.12.2020 | 11:38 0 Komentářů

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) ve svém měsíčním reportu uvádí očekávání pro vývoj poptávky ropy v roce 2021.

Ilustrační foto poskytnuté stránkou Pixabay

Ilustrační foto poskytnuté stránkou Pixabay

Přebytek ropy v důsledku pandemické krize bude vyčištěn koncem příštího roku. Trh bude čelit postupnému zotavení v důsledku obnovených tlaků na poptávku, uvádí IEA. „Poptávka bude zřejmě nižší po delší dobu, než se čekalo na jaře, kdy virus propukl“ komentuje dále agentura. „Trh zůstává nestabilní.“

Globální nádrže budou na začátku roku 2021 držet o 625 mil. barelů ropy více ve srovnání se zásobami před začátkem pandemie.

Pro rok 2021 EIA očekává růst poptávky po ropě v hodnotě 5,7 mil. barelů ropy za den, čímž by poptávka zpětně nabyla přibližně 2/3 ztráty očekáváné za rok 2020.

EIA dále očekává průměrnou denní spotřebu ropy v roce 2021 v objemu 96,9 mil. barelů. Zvláště silné by měly být nákupy benzínu a ropy, jejich hodnota by měla dosahovat přibližně 99 % hodnoty před pandemií. Ropný trh by měly také hojit snahy OPECu a jejích spojenců, skupiny producentů ropy vedené Saudskou Arábií a Ruskem. OPEC+ dodržuje v rámci své skupiny stanovené kvóty omezující produkci, které bude v příštích měsících postupně uvolňovat.

Zdroj: Bloomberg

Matěj Švanda
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Matěj Švanda
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.