Sobota 15. května. Svátek má Žofie.

Honda začala vyrábět první automobily na vodíkové články

16.06.2008 | 18:54 0 Komentářů

Japonská automobilka Honda dnes oznámila že jako první na světě spustila komerční výrobu automobilů s pohonem vodíku a nulovými emisemi. Čtyřmístný vůz s označením FCX Clarity jezdí na elekřinu a na vodíkové palivové články a nevyopuští do ovzduší žádné emise pouze vodní páru.

Současně je třikrát účinnější než klasické benzinové motory. Jednou z největších překážek ale bude servis palivových článků a dostatek plnících stanic. Kritici také namítají že výroba vodíku je stále velmi nákladná a nejdostupnější cesta je stále ještě z fosilních paliv což je z pohledu dopadu na životního prostředí ještě větší zátěž než klasický pohon aut při spalování benzínu nebo nafty.

Honda odhaduje že letos vyrobí na objednávku z USA a Japonska asi 200 těchto vozidel. Prvních 5 vozů je objednáno do jižní Kalifornie kde již jsou tankovací stanice. Úplně první Hondu FCX Clarity si pronajme herečka Lee Curtis. Tříletý pronájem těhoto vozu ji přijde na $600.

Konkurenční Toyota vyrábějící hybridy Prius je v nesnázích protože není schopna vyrobit dostatečné množství baterií a pokrýt rostoucí poptávku. Největší evropský výrobce VW oznámil že začne výrobu ještě úspornějšího modelu Golf se spotřebou mezi 3

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.