Středa 21. října. Svátek má Brigita.

Hlavní ekonomka Světové banky uklidňuje obavy z technologické nezaměstnanosti

03.01.2019 | 14:16 0 Komentářů

Podle Pinelopi Koujianou Goldbergové, hlavní ekonomky Světové banky, byl dopad automatizace na snižování pracovních míst zanedbatelný ve světovém měřítku – data ukazují, že ztráta pracovních míst v průmyslu z důvodu automatizace a digitalizace v západních zemích byla více než vykompenzována vznikem nových pracovních příležitostí ve východní Asii.

Podle Pinelopi Koujianou Goldbergové, hlavní ekonomky Světové banky, byl dopad automatizace na snižování pracovních míst zanedbatelný ve světovém měřítku. Podle jejího názoru je z aktuálních dat zřejmé, že ztráta pracovních míst v průmyslu, která nastala z důvodu automatizace a digitalizace v západních zemích, byla více než vykompenzována vznikem nových pracovních příležitostí ve východní Asii.

To je v jejích očích velmi nosným argumentem proti aktuálním obavám ze vzniku hromadné technologické nezaměstnanosti. Nicméně dopad na ekonomiku má čtvrtá průmyslová revoluce nezpochybnitelný, ekonomka tak předpokládá, že dojde k větší frekvenci na pracovních místech a v profesní kariéře jedinců. Žádanými vlastnostmi u zaměstnanců pak budou jejich kognitivní, kreativní, komunikační a řídící schopnosti a schopnost řešit problémy komplexnějšího charakteru.

Podle Světové banky by usnadnilo přechod v rámci průmyslu 4.0, kdyby se vlády zaměřily na revizi svých sociálních systému a kladly větší důraz na garanci určité minimální úrovně sociální ochrany obyvatel.

 

Zdroj: The Independent

Miloslav Blín, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.