Čtvrtek 29. července. Svátek má Marta.

Hewlett-Packard zaznamenal nižší tržby, zisk bez překvapení

23.08.2012 | 09:58 0 Komentářů

Americká technologická společnost Hewlett-Packard (HPQ) včera zveřejnila své hospodářské výsledky.

Tržby poklesly na 29,67 mld. USD (-4,9 % y/y) a těsně tak nestačily na tržní konsensus 29,7 mld. USD.

Upravený čistý zisk (před zahrnutím mimořádných položek) se snížil na 1,973 mld. USD (1 USD na akcii) (-13,5 % y/y) , avšak i přes výrazný meziroční pokles překonal analytické odhady ve výši 1,968 mld. USD (0,999 USD na akcii). Jednorázové vlivy měly tentokrát značný vliv. Při jejich zahrnutí zaznamenala společnost historickou ztrátu 8,86 mld. USD. Hlavními položkami byly odpisy spojené s reorganizací divizí firemních služeb a dále pak náklady na předčasné důchody některých zaměstnanců.

Za poklesem výnosů stojí převládající trend poptávkového poklesu na trhu PC. Hůře se vedlo i službám zaměřeným na firmy. Světlou výjimkou byly provozní servery pro internetové společnosti, které zaznamenaly růst. Společnost se zatím plně nepřeorientovala od tradičního PC byznysu k perskeptivnějším trhům se softwarem a systému cloud computingu.

U nejistém výhledu svědčí i zisk pro letošní rok, který má dle HPQ činit 4,05 až 4,07 USD a akcii, zatímco předchozí odhady počítaly s 4,05 až 4,10 USD. Analytici očekávají 4,08 USd.

U analytiků před zveřejněním výsledků mírně převažovala nákupní doporučení.

Akcie společnosti včera odepsaly 3,66 % na 19,20 USD.

Zdroj: Bloomberg, Hewlett-Packard

Miloslav Veselý
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.