Pátek 16. dubna. Svátek má Irena.

Hedgeové fondy v minulém týdnu navýšily dlouhé pozice a zavíraly krátké pozice na ropu

13.04.2015 | 13:26 0 Komentářů

Americký Úřad pro obchodování komoditních futures (CFTC) v pátek oznamuje vývoj dlouhých a krátkých pozic na ropu. Hedgeové fondy navýšily čistou dlouhou pozici o 30 % v týdnu končícím 7. dubna, což je největší nárůst od října 2010. Dlouhé pozice vzrostly na devítiměsíční maxima, zatímco krátké pozice se snížily o 21 %.

Podle Goldman Sachs zásoby surové ropy v USA v dubnu dosáhnou maxim, a poté se zásoby budou snižovat, což může krátkodobě podpořit ceny ropy. Je to dáno tím, že americkým rafinériím končí období oprav a údržby, což sníží přebytek ropy v USA.
Rovněž by mělo dojít v USA k poklesu produkce ropy, když se výrazně snížil počet aktivních vrtů a kapitálové výdaje. Nicméně je otázka, jak dlouho bude zotavení cen ropy trvat, protože americké firmy s růstem cen ropy mohou opět těžbu ropy navyšovat.

V týdnu do 7. dubna se květnové kontrakty na ropu WTI dotkly i 54 dolarů. Aktuálně se WTI obchoduje za 52,26 dolaru (+1,18 %). Výrazně posiluje dolar vůči euru (EUR/USD -0,72 %) na 1,0528, což snižuje ropě její růst.

V dubnu podle EIA by americké rafinérie měly zpracovat 16 mil. barelů ropy, přičemž v červenci by využití kapacity měly navýšit na 16,5 mil. barelů.

Americké zásoby ropy v týdnu končícím 3. dubnu se navýšily na 482,4 mil. barelů. Někteří analytici poukazují na to, že na trhu je stále přebytek ropy a je otázka, zda současný růst cen ropy je udržitelný. Na ropu pozitivně působí napětí v Jemenu, kde vojensky intervenuje Saudská Arábie a rovněž riziko, že by nemuselo dojít k dohodě ohledně Íránského jaderného programu. Někteří geopolitičtí analytici poukazují na to, že jaderný program Íránu může napětí na Blízkém východě zintenzivnit.

Vojtěch Cinert
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.