Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

Hedgeové fondy navyšují short pozice na ropu; Citigroup vidí cenu krátkodobě pod 30 dolary

09.02.2015 | 15:46 0 Komentářů

Ceny ropy WTI od maxima v létě se propadly o 45 % hlavně díky růstu produkce ropy z břidlic, oslabení poptávky a neochoty kartelu OPEC snížit produkci. Růst ceny ropy v posledních týdnech se často vysvětluje reakcí investorů na prudký pokles počtu ropných vrtů v USA, kde se právě těží ropa z břidlic. Analytici z banky Barclays poukazují na to, že zásoby ropy a produkce roste navzdory poklesu aktivních ropných vrtů. Vzhledem ke zpoždění mezi poklesem produkce a poklesem počtu vrtů může trvat ještě měsíce nebo čtvrtletí, než dojde k reálnému poklesu produkce ropy. V první polovině roku 2015 Barclays vidí pouze nízké omezení nabídky ropy a odhaduje průměrnou cenu ropy Brent mezi v letošním roce 40-50 dolary.

Někteří analytici jdou s predikcemi ještě dále. Například analytik Edward Morse z banky Citigroup nevěří, že současný růst cen ropy značí odraz ode dna.
Edward Morse řekl, že nejde jen o převis nabídky nad poptávkou, ale kontinuální růst zásob ropy pravděpodobně povede k naplnění kapacity zásobníků. Morse odhaduje, že se můžeme podívat hluboko pod 40 dolarů, nevylučuje ani cenu pod 30 dolarů na krátkou dobu.
Nicméně by se podle Morse cena ropy měla obrátit na přelomu 1Q a 2Q 2015. Ve 2Q, kdy by se měl zastavit nárůst zásob, by se měla ropa pohybovat nad 40 dolary. Nabídka ropy pravděpodobně převýší poptávku o 700 tisíc barelů denně ve 1Q a ve 2Q o 800 tisíc barelů za den.

Hedgeové fondy zvýšily pozice spekulující na pokles cen ropy na rekordní hodnoty za více než 4 roky. Což značí, že pro hedgeové fondy 14% růstové rally u ropy za 2 týdny nemusí znamenat dno. Podle amerického Úřadu pro obchodování komoditních futures (CFTC) se short pozice za týden končícím 3. února zvýšily o 1,2 % na nejvyšší hodnotu od srpna roku 2010.

Počet ropných vrtů podle společnosti Baker Hughes za předchozí týden klesl o 83 na 1140. Informace o počtech ropných vrtů vycházejí každý pátek. Vzhledem k tomu, že již dva měsíce klesají, tak jsou brány jako argumenty pro růst cen ropy. Ceny ropy WTI aktuálně roste o 2 % na 52,8 dolaru, zatímco Brent je výše o 1,3 % na 59,4 dolaru.

Index CBOE Crude Oil Volatility měřící cenové fluktuace využitím opcí zakončil 5. února na úrovni 63,14, což je nejvíce od začátku dubna roku 2009.
Vývoj tohoto indexu je zachycen v následujícím grafu podle dat z agentury Bloomberg.

Zdroj: Bloomberg

Vojtěch Cinert, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.