Úterý 29. září. Svátek má Michal.

Hedgeové fondy nadále navyšují sázky na růst cen u ropy WTI i Brent

27.04.2015 | 15:47 0 Komentářů

Hedgeové navyšují sázky na růst cen ropy podle čisté dlouhé pozice u futures kontraktů a opcí.

Spekulanti obchodující s velkým objemem kapitálu drží ekvivalentně 272 mil. barelů ropy Brent podle týdenních dat Intercontinental Exchange (ICE). Čistá dlouhá pozice se zvýšila o 8 351 futures kontraktů a opcí na 271 929 v týdnu končícím v úterý 21. dubna.

Čistá dlouhá pozice je rozdíl mezi počtem krátkých a dlouhých pozic. Sledované pozice hedgeových fondů mohou sloužit jako indikátor budoucího směru cen komodit. Nicméně při prudkých změnách cen je vhodné brát tento údaj s rezervou, protože údaje jsou téměř o týden zpožděné.

Brent letos poprvé v pátek překonal hranici 65 dolarů, zatímco minima 45 dolarů bylo dosaženo v lednu.

Hedgeové fondy podle údajů Commodity Futures Trading Commission (CFTC) navýšily sázky na růst cen u ropy WTI. Čistá dlouhá pozice se zvýšila o 40 994 kontraktů na 276 051 v týdnu končícím 21. dubna. Jedná se o nejvyšší úroveň za 9 měsíců. Hlavním důvodem je ale uzavírání výrazného počtu krátkých pozic. Cena ropy WTI se z minim v březnu 42,03 dolaru dostala na 58,41 dolaru v minulém týdnu. Jen za 6 týdnů se cena ropy WTI zvýšila přibližně o 27 %, zatímco jen v dubnu se jednalo o zisk 20 %.

Některé investiční banky upravují odhady cen ropy směrem nahoru. Například Societe Generale navýšila odhad průměrné ceny v roce 2015 u ropy WTI o 4,28 dolaru na 53,63 dolaru a u Brent o 4,33 dolaru na 59,54 dolaru. Bank of America zvýšila cílovou cenu pro WTI ve 2Q na 59 dolarů a u Brent na 63 dolarů. Nicméně analytici upozorňují, že bychom se mohli podívat na 50 dolarů kvůli odstávkám rafinérií v září. Americké rafinérie se odstavují na jaře a na podzim, nejvíce ropy zpracovávají v létě. V minulém roce bylo nejvíce ropy zpracováno v červenci.
Řada analytiků tak varuje před předčasným optimismem u ceny ropy. Vysoká cena může motivovat americké břidlicové producenty k opětovné těžbě ropy, a mohou tak opět navyšovat produkci ropy. Produkce ropy z břidlic v USA pravděpodobně již začala podle řady zdrojů klesat.

Zdroj: Reuters, Financial Times

Vojtěch Cinert
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.