Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

HDP – Jde o nejsilnější meziroční růst české ekonomiky od prvního čtvrtletí roku 2018

Zpřesněné údaje o HDP za letošní druhé čtvrtletí hlásí mírně silnější než původně vykazovaný meziroční růst české ekonomiky.


Dle dnes zveřejněných údajů činil růst HDP v letošním druhém čtvrtletí 2,8 %, když původní odhad činil 2,7 %. Jde o nejsilnější meziroční růst české ekonomiky od prvního čtvrtletí roku 2018.
I nadále ale předpokládám, že meziroční růst české ekonomiky ve zbytku letošního roku zpomalí a v závěrečném čtvrtletí se dostane do oblasti dvou procent.
Růst HDP za celý rok 2019 odhaduji na úrovni 2,4 % či 2,5 %, po růstu 2,9 % vykázaném v roce 2018.

Dle zpřesněných dat rostl HDP České republiky v letošním druhém čtvrtletí mezikvartálně o 0,7 % a meziročně o 2,8 %, když původně reportované údaje hlásily růst na úrovni 0,7 % mezičtvrtletně a 2,7 % meziročně.
Zpřesněné údaje potvrzují, že hlavním tahounem růstu české ekonomiky je domácí poptávka, tedy spotřeba a investiční výdaje, v samotném druhém čtvrtletí měl ale výrazně pozitivní příspěvek také zahraniční obchod.
Do dalších čtvrtletí ale čekám zhoršení příspěvku zahraničního obchodu s tím, jak má slábnoucí růst v eurozóně a především pak v Německu nepříznivý vliv na exporty z české ekonomiky, zatímco poptávka v tuzemské ekonomice zůstává silná.

Dnes zveřejněná statistika sektorových účtů potvrzuje trend postupného poklesu míry zisku nefinančních podniků, do nějž se promítá postupná akcelerace růstu mzdových i nemzdových nákladů.
V samotném druhém čtvrtletí se meziroční růst mzdových nákladů nefinančních podniků sice zpomalil, zůstává však silný na úrovni 7,1 %.
Míra investic dále klesla, což může být právě reflexí snižující se ziskovosti firem a méně příznivého vývoje na straně poptávky.

I nadále zastávám názor, že nižší ziskovost podniků by měla působit jako faktor, jenž bude působit proti dalšímu zrychlování růstu mezd.
Viditelnější dopad na vývoj mezd ve smyslu zpomalení jejich růstu ale očekávám až v roce 2020 a v letech následující.

Míra zisku nefinančních podniků ve druhém čtvrtletí klesla jen nepatrně, přesto jde o nové mnohaleté minimum.
Zároveň ovšem platí konstatování, že ziskovost tuzemských podniků zůstává v rámci Evropské unie nadprůměrná.
Konkrétně, míra ziskovosti tuzemských nefinančních podniků činila 46,3 %, přičemž v Evropské unii se tento ukazatel dlouhodobě pohybuje okolo 40 %.

Na straně domácností byl ve druhém čtvrtletí vykázán velmi solidní růst reálných příjmů, meziročně o 3,5 %.
Zároveň se již druhé čtvrtletí v řadě snížila míra úspor a spotřeba domácností si tak udržuje solidní růst.
Vzhledem k situaci na trhu práce a též vzhledem k růstu nemzdových příjmů domácností lze předpokládat, že spotřeba domácností poroste velmi slušně i ve zbytku letošního roku a zůstane tak jedním z klíčových tahounů růstu HDP jako celku.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Tagy HDP makro růst

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.