CZK/€ 24.380 +0,14%

CZK/$ 23.706 +0,67%

CZK/£ 28.780 -0,02%

CZK/CHF 25.162 +0,38%

24. 06. 2022

0 komentářů

Hampl v rozhovoru pro Ekonom mimo jiné o možnosti sektorové daně na banky a energetické společnosti

  

Člen Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl v rozhovoru pro týdeník Ekonom uvedl, že strukturální schodek ve výši přesahující 200 miliard korun a nepříliš dobře vypadající výhled veřejných financí bude nutné řešit dodatečnými příjmy či razantním snížením výdajů. Jedním ze způsobů by mohlo být uvalení sektorové daně na banky a energetické společnosti.

Obrovský strukturální schodek rozpočtu přes 200 miliard korun by měla vláda dle Hampla řešit tak, že ke každému dodatečnému výdaji najde dodatečné příjmy. Jedná se např. o příjmy vyplývající z ekonomického vývoje (např. vyšší výběr DPH), zmínil také např. příjmy z ČEZ či evropských zdrojů.

Debata o dočasné a přesně mířené sektorové dani uvalené na banky a energetické společnosti je dle Hampla na místě. Jako přirovnání k aktuální situaci v českém bankovním sektoru použil 80. léta minulého století v britské ekonomice. Tehdejší premiérka Margaret Thatcherová zdanila bankám zisky, jejichž zdrojem byly vyšší úrokové sazby brzdící inflaci, nikoli zlepšení služeb pro klienty.

 
Zdroj : Ekonom

 

Michal Fric
Fio banka, a.s.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.