Čtvrtek 28. ledna. Svátek má Otýlie.

Guvernér ČNB Rusnok by s dalším zvyšováním sazeb raději počkal na novou prognózu

05.09.2017 | 10:45 0 Komentářů

Guvernér České národní banky (ČNB) Jiří Rusnok dnes ve Zlíně před setkáním s podnikateli v rámci akce Kulatý stůl hovořil o tom, jak vnímá situaci v české ekonomice a o dalším vývoji měnové politiky ČNB.

Rusnok řekl, že by s dalším zvyšováním sazeb raději počkal až na novou makroekonomickou prognózu. Podle guvernéra je totiž třeba mít k dispozici ucelenější obrázek o vývoji ekonomiky.  Přesto však Jiří Rusnok uznává, že přicházející data (HDP, inflace, trh práce) jsou pozitivnější než očekávala prognóza ČNB a tudíž nahrávají rychlejšímu utahování měnových podmínek. V tuto chvíli nemohu nic vyloučit, ale nechci ani vytvářet nějaká silná očekávání, protože postupně přicházející indikátory jsou možná mírně silnější než některá naše čísla z prognózy, ale ne zase dramaticky, vysvětloval Rusnok svůj pohled. Guvernerův tón tak spíše napovídal tomu, že hodlá zvednout ruku pro zvýšení sazeb až na listopadovém zasedání bankovní rady. Ten set těch informací není úplný… Mně se zdá, že nehoří, není kam spěchat. Některé indikátory tak dramaticky ve směru nějakého akcelerování růstu nevypadají… Takže já myslím, že je třeba s chladnou hlavou vyčkat,citovala Rusnokova slova agentura Reuters.

Rusnok tak dnes nenavázal na jestřábí rétoriku svých kolegů z bankovní rady Mojmíra Hampla a Marka Mory.

Nejbližší měnové zasedání bankovní rady ČNB je naplánováno na 27. září. Čtvrtletní makroekonomickou prognózu bude bankovní rada projednávat 2. listopadu.

Zdroj: Reuters

František Mašek, Fio banka, a.s.

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.