Úterý 15. června. Svátek má Vít.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok: Rozhodnutí o zvýšení úrokových sazeb bylo jednomyslné

27.06.2018 | 15:25 0 Komentářů

Guvernér ČNB Jiří Rusnok na tiskové konferenci k měnovému zasedání bankovní rady řekl, že hlasování o zvýšení úrokových sazeb bylo jednomyslné. Podle guvernéra došlo ke změně určitých vnějších informací, příběh prognózy se nemění. Bankovní rada podle Rusnoka vyhodnotila rizika stávající prognózy jako proinflační

Zdroj: ČNB

Zvýšení 2T repo o 25 bazických bodů

Jiří Rusnok na tiskové konferenci po dnešním měnovém zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB) řekl, že rada přistoupila ke zvýšení úrokových sazeb v návaznosti na dostupné nové vnější informace, které byly získány v mezidobí od zpracování poslední prognózy. Hlavní příběh prognózy ČNB se podle guvernéra nemění, ekonomika podle něho nadále vykazuje známky přehřívání. Současně Jiří Rusnok připustil setrvání koruny na slabších úrovních oproti prognóze banky. K budoucímu vývoji měnové politiky guvernér příliš nenaznačil. Zopakoval, že bude záležet na vývoji ekonomiky.

Guvernér řekl, že ČNB rozhodla o zvýšení 2T repo sazby o 25 bazických bodů jednomyslně v poměru 6:0. Viceguvernér Mojmír Hampl se zasedání nezůčastnil. Bankovní rada podle Rusnoka na zasedání nedebatovala výraznější zvýšení úrokových sazeb, než k jakému přistoupila. Kromě hlavního nástroje centrální banky v podobě krátkodobé nominální úrokové sazby – tedy 2T repo – banka zvýšila také Lombardní úrokovou sazbu, a to o 50 bazických bodů na 2 %. Diskontní sazba posléze zůstala na úrovni 0,05 %.

Rizika stávající prognózy vyhodnotila bankovní rada jako proinflační

Bankovní rada podle Rusnoka vyhodnotila rizika stávající prognózy jako proinflační. „Pro zvýšení úrokových sazeb hovoří vyšší domácí inflace a větší inflační tlaky ze zahraničí, které souvisí s cenami ropy,“ vysvětloval krok bankovní rady guvernér.

Koruna po zveřejnění zvýšení úrokových sazeb na páru s eurem posilovala, posléze však opětovně oslabila. V současné chvíli je na 25,811 EUR/CZK.

Zdroj: Prezentace ČNB na tiskové konferenci k měnovému zasedání bankovní rady

 

Zdroj: ČNB

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.