Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok řekl, že devizové intervence nejsou na pořadu dne

29.05.2020 | 09:03 0 Komentářů

Guvernér ČNB Jiří Rusnok v dnešním interview řekl, že devizové intervence nejsou na pořadu dne. Rusnok navíc dodal, že nevidí důvod, proč by koruna měla atakovat hranici 30 EUR/CZK.

Devizové intervence nejsou na pořadu dne

Guvernér České národní banky (ČNB) Jiří Rusnok hovořil v rozhovoru pro Deník.cz o měnové politice v České republice. Guvernér řekl, že za současné situace nevidí důvod k úvahám o devzizových intervencích. „Rozhodně nejsou na pořadu dne,“ uvedl Rusnok a následně dodal: „Je třeba si uvědomit, že nyní jsme v jiné situaci, než jaká panovala při zavedení kurzového závazku v roce 2013, kdy hrozila deflace a ekonomika potřebovala zabránit deflačním tlakům skrze kurz.“ Za současných podmínek, kdy se míra inflace nadále nachází nad tolerančním pásmem centrální banky, není podle guvernéra prozatím k prohlubování expanzivní měnové politiky důvod.

Možné tržní pohyby koruny

Dále Jiří Rusnok hovořil o možných scénářích tržního vývoje kurzu koruny. Centrální bankéř řekl, že si osobně nedovede představit důvod, kvůli němuž by se kurz koruny vůči euru měl posunout k hranici 30 EUR/CZK či ještě na slabší úrovně. Podle Rusnoka není dosavadní oslabení české měny v reakci na současnou pandemickou situaci nic nepřirozeného. „Samozřejmě, pokud by došlo ke druhé vlně pandemie a ekonomika by upadala, můžeme se dožít všeho možného. Pokud se ale ekonomika bude postupně obnovovat, není k tomu důvod,“ uzavřel guvernér.

Zdroj: Reuters

František Mašek, Fio banka, a.s.

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.