Pátek 04. prosince. Svátek má Barbora.

Guvernér ČNB J. Rusnok: V souladu s prognózou je konzistentní růst sazeb ke konci roku 2018

29.03.2018 | 14:38 0 Komentářů

Guvernér J. Rusnok hovořil na tiskové konferenci po zasedání bankovní rady. Rusnok řekl, že v souladu s prognózou je nadále konzistentní zvyšování úrokových sazeb ke konci tohoto roku a posléze v roce 2019. Inflace by se na horizontu měnové politiky měla v průběhu tohoto roku pohybovat nad cílem, posléze by se na startu roku 2019 měla dostat na 2% cíl.

Sazby beze změny

Guvernér České nádorní banky (ČNB) Jiří Rusnok dnes hovořil na tiskové konferenci po měnovém zasedání bankovní rady, která rozhodla o ponechání úrokových sazeb na stávajících úrovních. Nezměněna tak zůstává jak 2T repo sazba (0,75 %), tak i diskontní sazba (0,05 %) a lombardní sazba (1,50 %), které tvoří koridor úrokových sazeb na mezibankovním trhu a tím i koridor pro běžnou měnovou politiku centrální banky.

V souladu s prognózou růst sazeb ke konci roku 2018 a posléze zejména v roce 2019

Guvernér na tiskové konferenci nadále pokračoval v tónu, který je v souladu s předchozí komunikací ČNB. Jiří Rusnok tedy řekl, že v souladu s prognózou očekává banka, že v průběhu roku 2018 by se inflace měla pohybovat nad 2% cílem, přičemž na horizontu měnové politiky by se na začátku roku 2019 měla dostat na cíl. V souladu s prognózou ČNB je tak konzistentní růst úrokových sazeb na konci tohoto roku a zejména posléze v roce 2019. ČNB podle Rusnoka vyhodnotila rizika prognózy jako mírně protiinflační. 

Slabší než očekávané posílení kurzu by vytvořilo prostor pro rychlejší růst úrokových sazeb

Jiří Rusnok také nadále hovořil o tom, že dynamika české ekonomiky nadále zůstává robustní, o čemž svědčí přicházející data. Guvernér také opět hovořil o tom, že slabší než očekávané posílení kurzu české koruny by pro bankovní radu posléze vytvořilo prostor pro rychlejší zvyšování úrokových sazeb. Tím J. Rusnok znovu zdůraznil, že pro centrální banku je utahování měnových podmínek prostřednictvím posilování měnového kurzu a růstu úrokových sazeb určitým druhem trade – off.

Debata bankovní rady byla živá, řekl Rusnok

Guvernér dodal, že debata bankovní rady nebyla jednolitá, naopak vcelku živá. Někteří členové bankovní rady podle něho výrazněji akcentovali potřebu rychlejšího utahování měnových podmínek. Tyto hlasy však byly podle Rusnoka ve výrazné menšině. Většinu tvořily názory, které jsou v souladu s graduálním zvyšováním úrokových sazeb v souladu s prognózou ČNB.

Kurz koruny dnes na páru s eurem na 25,42 EUR/CZK.

 

Zdroj: ČNB

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.