Čtvrtek 22. října. Svátek má Sabina.

Guvernér ČNB J. Rusnok na příštím zasedání bankovní rady další zvyšování sazeb zatím spíše neočekává

23.02.2018 | 15:28 0 Komentářů

Huvernér ČNB Jiří Rusnok včera na ČT 24 hovořil o měnové politice, makroobezřetní politice a realitním trhu.

Realitní trh

Guvernér České národní banky (ČNB) Jíří Rusnok včera hovořil v pořadu Byznys ČT 24 o měnové politice a o trhu s realitním bydlením. Rusnok reagoval na lednové zpomalení tempa růstu nových hypoték reagoval slovy o návratu k normálu. Předchozí roky s průměrnou sazbou hypoték pod 2 % z historického pohledu normálními nebyly. ČNB však podle Rusnoka nadále vnímá určité náznaky realitní bubliny, avšak dle něho může český realitní trh očekávát spíše mírné zchlazování a následné hladké přistání. Žádného rozpoutání a následného splasknutí bubliny se tak Rusnok neobává.

Měnová politika a příští zvyšování sazeb

Na příštím měnovém zasedání 29. března Rusnok další zvýšení sazeb dle vlastních slov spíše neočekává, což by bylo v souladu s prognózou ČNB. Další růst sazeb podle guvernéra lze případně očekávat až v dalších čtvrtletích.

Rusnok také zmínil, že transmise kroků centrální banky do úrokových sazeb komerčních bank může v současné situaci přebytku mezibankovní likvidity fungovat s určitým zpožděním, což dle guvernéra je i na bankovním trhu pozorováno.

Makroobezřetní politika

Jiří Rusnok byl také tázán na makroobezřetní politiku ČNB. Guvernér potvrdil, že ČNB bude nadále usilovat o to, aby získala legislativní nástroje, jak trh s bydlením pomocí makroobezřetní politiky regulovat. Prozatím může komerčním bankám vydávat pouze doporučení. Základními nástroji by pak z pohledu ČNB měly být zejména nejznámnější nástroje makroobezřetní politiky, tedy Loan to ValueDebt to Income a Debt Service to Income. V praxi však málokdy dochází k použití všech těchto nástrojů najednou, což zmínil i J. Rusnok, když řekl, že i ČNB by pravděpodobně vždy mělo stačit použití jednoho, či maximálně dvou nástrojů najednou. Podle guvernéra jde spíše o to, aby centrální banka měla tyto nástroje k dispozici v případě potřeby. Novelu by mohla začít vláda podle informací ČT začít řešit ve druhé polovině letošního roku. Na jejím aktuálním znění zatím pracuje ministerstvo financí.

Celý rozhovor J. Rusnokem je k dispozici zde.

 

Zdroj: ČT

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.