Pondělí 18. října. Svátek má Lukáš.

Groupon – největší internetové IPO od dob Googlu

04.11.2011 | 10:39 0 Komentářů

Groupon oznámil prodej 35 ml. akcií, o 5 ml. více, než měl původně v plánu, po 20 USD. Firma tak úpisem získala 700 ml. USD, a vzhledem k tomu, že se jednalo pouze o něco málo přes 5 % všech akcií společnosti, hodnota firmy je tak odhadována na 12,7 mld. USD.

Společnost primárním úpisem akcií získala o 30 % více, než sama očekávala, neboť plánovala prodat pouze 30 ml. akcií za cenu mezi 16 a 18 USD. Od roku 2004, kdy Google získal v IPO 1,9 mld. USD, se tak jedná o největší IPO internetové společnosti.
Groupon je společnost fungující na základě denního nabízení slev a akcí různých obchodníků. Podle informací Chicago Tribune měla společnost ke konci třetího kvartálu 142,9 milionů registrovaných zákazníků, třikrát tolik, kolik jich společnost měla ke konci loňského roku. Počet zákazníků, kteří skutečně využívají služeb společnosti, pak vzrostl na 29,5 ml. z 15,8 ml. v prvním kvartále.
Analytici pomáhající společnosti při primárním úpisu založili cenu akcií na předpokladu, že společnost dosáhne v příštím roce tržeb 2,1 mld. USD. Cena za akcii mezi 16 a 18 USD, za kterou společnost původně plánovala své akcie prodat, by tak znamenala v průměru hodnotu 10,8 mld. USD, pětkrát odhad tržeb na příští rok. Amazon.com, pro srovnání, se včera obchodoval za 1,5-násobek svých odhadovaných tržeb pro příští rok.
Spoluzakladatelé společnosti Andrew Mason, Bradley Keywell a Eric Lefkofsky budou dohromady vlastnit stále přes třetinu akcií a 58 % rozhodovacích práv, když budou vlastnit akcie typu B, které zahrnují 150 volebních práv, zatímco obyčejné akcie v sobě zahrnují pouze jedno volební právo.
Analytici uvádějí jako sílu i slabinu akcií to, že je na burze k dispozici pouzetak malý zlomek veškerých akcií. Uvádějí srovnání se společností LinkedIn, jejíž IPO bylo plánováno na 45 USD, cena se však vyšvihla nad 80 USD. Když pak včera společnost po uveřejnění výsledků oznámila uvolnění dalších akcií na trh, akcie se v poobchodní fázi propadly o 8 %.

Akcie společnosti se začnou obchodovat na trhu Nasdaq dnes pod tickerem GRPN.

Pavel Šlechta, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.