Sobota 24. října. Svátek má Nina.

Graf dne: Rozdíl mezi nabídkou a poptávkou paládia roste

01.01.1970 | 01:00 0 Komentářů

Poptávka po tomto cenném kovu roste s tím jak dodávky od hlavního dodavatele (Ruska) klesají. Důvod na nákup tohoto kovu dává i vznik nového burzovně obchodovaného fondu ETF (Exchange-Traded Fund) v Jižní Africe. Banka Barclays Plc plánuje v lednu otevřít investorům ETF, které bude nakupovat fyzické paládium na burze Johannesburg Stock Exchange.
Očekává se, že fond začne okamžitě nakupovat kov do svých rezerv. To by mohlo zvýšit nesoulad mezi nabídkou a poptávkou. Banka HSBC předpovídá, že poptávka po paládiu příští rok dosáhne 7,55 milionu trojských uncí proti produkci o velikosti 6,49 milionu uncí.

Důvodem, proč investoři očekávají, že paládium rychle získá sílu v Jižní Africe je fakt, že penzijní fondy v zemi musí držet až 75 procent svých aktiv doma. Ostatní institucionální investoři musí mít v domácích investicích 65 procent svých portfolií.

Trh paládia je ve srovnání s ostatními komoditami, jako je například zlato, relativně malý. Velikost trhu futures kontraktů na paládium činí 2,7 miliardy dolarů a proto i jeden ETF může mít na ceny paládia velký vliv.
Graf č.1: Rozdíl nabídky a poptávky paládia v tisících trojských uncí (Zdroj: Bloomberg, Johnson Matthey)

Graf č.2: Týdenní cena futures kontraktu na paládium neočištěná od efektu rolování v USD za trojskou unci (Zdroj: Colosseum, a.s.)
and#160;
NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NAand#160;FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍand#160;Oand#160;RIZICÍCH.

Zdroj: Colosseum

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.