Čtvrtek 23. září. Svátek má Berta.

Graf dne: Fed zvažuje, že sníží úrokovou sazbu na 2,5 biliónu dolarů d

01.01.1970 | 01:00 0 Komentářů

Zápis z komise Fedu FOMC odhalil, že Fed zvažuje snížení depozitní sazby. Členové komise Fedu poprvé diskutovali, zda neomezí úrokovou míru na rezervy komerčních bank. Fed platí od začátku krize v roce 2008 bankám 0,25 procenta za to, že si u něj nechávají svoje rezervy. Fed tento nástroj použil pro to, aby sterilizoval kvantitativní uvolňování. To se mu podařilo z více jak 80 procent. Rezervy komerčních bank u Fedu se aktuálně blíží hodnotě 2,5 bilionu dolarů. Do ekonomiky se z kvantitativního uvolňování dostalo od počátku krize aktuálně pouze 584 miliard dolarů. Snížení sazeb bude banky motivovat komerční banky k půjčení těchto rezerv.
ECB, která v současné době drží úrokové sazby na nule, podle interních zdrojů banky zvažuje zavedení záporné úrokové sazby na depozita. Ty v ECB aktuálně dosahují objemu 164,7 miliardy euro. Jsou tedy téměř 12 krát menší než rezervy komerčních bank u centrální banky v USA.
Graf: Množství aktiv nakoupených Fedem od 1.1.2008, objem rezerv komerčních bank uložených u Fedu a rozdíl těchto dvou položek (Zdroj: Colosseum, Bloomberg)

Graf: Průměrná dvacetidenní změna bilance Fedu v miliónech dolarů, průměrná dvacetidenní změna rozdílu bilance Fedu a rezerv, hodnota Sandamp;P 500. (Zdroj: Colosseum, Bloomberg)

Zdroj: Colosseum

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.