Středa 19. června. Svátek má Leoš.

Google dostal od Evropské komise další pokutu (1,5 mld. €) za zneužívání dominantního postavení

20.03.2019 | 14:21 0 Komentářů

Google dostal od Evropské komise další pokutu za zneužívání dominantního postavení na trhu. Tentokrát za restrikce, které uvaloval na uživatele při využívání platformy Google AdSense. Již třetí pokuty od komise pro dceřinou společnost Aplhabetu v tomto případě činí 1,5 miliardy eur.

Pokuta za restrikce při práci s Google AdSense

Evropská komise dnes zveřejnila ústy evropské komisařky pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová již třetí pokutu pro dceřinou společnost skupiny Alphabet Google. Opětovně se jedná o trest za zneužívání dominantního postavení na trhu. Google podle Evropské komise porušoval pravidla hospodářské soutěže při práci s reklamní platformou Google AdSense, která umoňuje internetovým portálům inzerovat reklamu na jejich webových stránkách. Google mezi lety 2006 až 2016 uvaloval restrikce na uživatele Google AdSense, kteří nemohli mít na webových stránkách reklamy přes jiné platformy než Google AdSense; resp. od roku 2009 po uvolnění restrikcí požadoval jasně stanovené podmínky ohledně kontroly reklamních míst na webu z ostatních platforem.

Již třetí pokuta od Evropské komise

Celková pokuta činí podle informací zveřejněných Evropskou komisí 1,5 miliardy eur. Již dříve Google dostal od komise pokutu za zneužívání dominantního postavení na trhu v návaznosti na práci s operačním systémem Android či za zvýhodňování svých služeb při srovnávání obchodních nabídek. Tyto pokuty byly ve výši 4,34, resp. 2,42 miliardy eur.

Akcie Alphabetu se dnes v předobchodní fázi obchodují v mírném záporu (-0,22 %).

Alphabet Inc (GOOG)
Ukazatel   Ukazatel  
Kapitalizace (mld. USD) 834,6 P/E 27,7
Vývoj za letošní rok (%) +15,8 Očekávané P/E 21,8
52týdenní minimum (USD) 970,1 Prům. cílová cena (USD) 1346
52týdenní maximum (USD) 1273,89 Dividendový výnos (%)

 

Zdroj: Bloomberg

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.