Pondělí 27. září. Svátek má Jonáš.

Goldman Sachs očekává konec úspěchu společností s nízkou kapitalizací

11.11.2013 | 21:36 0 Komentářů

Tým analytiků ze společnosti Goldman Sachs pod vedením Davida Kostina vysvětluje, proč považuje v současné době investování do akcií s nízkou kapitalizací za rizikové.

Jak zaznamenali portfolioví analytici Goldman Sachs, spekulativní fondy otevírají krátké pozice na indexu Russell 2000, který zahrnuje 2000 tzv. „small-cap" společností. Index slučuje společnosti, jejichž tržní kapitalizace zpravidla nepřesahuje 5 mld. USD. Průměrná tržní kapitalizace titulů v indexu se naopak pohybuje okolo 1 mld. USD. Russell 2000 posílil za posledních 12 měsíců o 36 % a hravě překonal sledovanější index S&P 500.
O tom, že ocenění je skutečně vysoké, svědčí hned několik čísel. Indexové P/E ratio vyrostlo v letošním roce o 25 % a dostalo se nad desetiletý průměr i nad úroveň v S&P 500. Stejně tak vyrostl i ukazatel price/book ratio, který vyjadřuje poměr ceny a účetní hodnoty.
Analytici Goldman Sachs zmiňují, že „small caps" jsou sázkou na domácí růst, zatímco pozornost se začíná obracet do zahraničí.
Na podporu těchto společností naopak dodávají, že očekávají solidní růst amerického HDP i v průběhu příštího roku a to, že firmy s nízkou kapitalizací jsou méně citlivé na vyšší úrokovou míru, než tituly z S&P 500.

Zdroj: MarketWatch

Rudolf Plachý
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.