Čtvrtek 23. září. Svátek má Berta.

GMAC přijal z fondu záchrany 5 miliard dolarů

30.12.2008 | 17:47 0 Komentářů

Washington – americké ministerstvo financí v pondělí uvedlo že poskytne společnosti GMAC Financial Services, jenž zajišťuje služby pro automobilku General Motors, 5 miliard dolarů aby odvrátila hrozbu bankrotu. Vláda touto investicí získá akciový podíl v 8% výplatou dividendy a má možnost přikupovat další prioritní akcie než se situace ve společnosti stabilizuje.

Pro GM má vláda k dispozici až 1 miliardu dolarů tak že GMAC může nakoupit další balík akcií jako součást úsilí navýšení kapitálu. Státní pomoc bude také směřována ve formě podpory automobilovému trhu a uvolnění úvěrových trhů pro spotřebitele.

Bankovní holding v úterý uvedl že bude okamžitě pokračovat v půjčování jistým zákazníkům ačkoli v předchozích komentářích zaznělo že v současném prostředí představují autopůjčky a leasing vysoké riziko.

Pomoc je součást vládního úsilí podpořit automobilový sektor jenž se kvůli finanční krizi a recese ekonomiky dostal do potíží a pro který Bílý dům předběžně přislíbil z programu TARP 17,4 miliard dolarů. Ekonomové tvrdí že pokud by GMAC nezískala potřebný kapitál na přežití musela by požádat o konkurzní ochranu nebo likvidaci což by byla vážná hrozba pro samotnou automobilku.

Za současného chodu věcí je při podrobné analýze JPMorgan Chase konkurz nebo likvidace GMAC téměř nemožná. Současně ale GM ztrácí kontrolu v obchodní divizi což je určitá nevýhoda. GM drží v současnosti v GMAC 49% podíl zbytek vlastněn společností soukromého kapitálu Cerebus Capital Management.

Před týdnem americká centrální banka schválila žádost GMAC stát se bankovní holdingovou společností, mít přístup k fondu záchrany a vyhnout se bankrotu. Součastí dohody bylo ujednání že GM sníží podíl v GMAC pod 10%. Cerebus jenž získala v roce 2006 51% podíl za $14 mld platí že její podíl v GMAC nesmí překročit 33%. Ministerstvo financí mimo jiné uvedlo že již poskytlo z fondu záchrany bankovního sektoru již polovinu schválených financí, 350 miliard dolarů a Kongres by měl schválil druhou polovinu záchranného balíku.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.