Neděle 11. dubna. Svátek má Izabela.

Globální panika přilévá investice do komodit

17.03.2008 | 13:18 0 Komentářů

Další pokles kurzu amerického dolaru v reakci na vyjímečnou akci Fed po kolapsu banky Bear Stearns odjistil vlnu nákupních příkazů do drahých kovů a ropy. Tržní cena žlutého kovu vylétla dnes brzy ráno v elektronickém obchodování o $39,65 na nový historický rekord $1032,20 za unci. Cena stříbra vyskočila o 68,8 centů na nové maximum $21,34 za trojskou unci.

Investoři opouštějí akciové trhy a nakupují instrumenty které jim poskytují vyšší zhodnocení, poté co převzetí investiční banky Bear Stearns od JPMorgan vzbudilo další vlnu obav z prohlubování finanční a úvěrové krize ve Spojených Státech. Nabídková cena 2 dolary za akcii od JPMorgan Chase za Bear Stearns je jen zlomek 70 dolarů za akcii BSC před týdnem.

Americká centrální banka nečekaně zareagovala v neděli snížením diskontní sazby pro finanční instituce o čtvrt procenta na 3,25%. Za tuto sazbu si mohou půjčovat po dobu 90 dní i ostatní finanční společnosti které namají oprávnění pro přímé půjčky od centrální banky. Zítra opět rozhodne snížit základní úrokovou sazbu nejméně o půl procentního bodu.

Vyšší snížení než odhady trhu bude investory vnímáno jako signál pro výprodej dolaru a nákup drahých kovů. Cena zlata by tak mohla otestovat v tomto čtvrtletí nová maxima na hladině $1,150 za unci. Pokles dolaru pravděpodobně podpoří i cenu ropy. Analytici varují před dnešní extrémné volatilitou trhů. Světové akciové trhy se dnes dostaly pod pod opětový výprodej. Cena ropy WTI vystoupala na nový rekord. Aktivní dubnový kontrakt podražil na $111,80, v poledne staganoval na pátečních $110,47 za barel.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.