Sobota 23. ledna. Svátek má Zdeněk.

Globální nechuť k akciím posílá indexy do červeného

Po slibné seanci v asijsko-pacifickém regionu, kdy si akcie připsaly zisky, přišla v Evropě i na počátku obchodování ve Spojených státech studená sprcha. Akciové indexy poměrně výrazně padají. Evropský Stoxx 600 ztrácí 1,3 %, když kromě energetických firem se v červeném nacházejí všechny sektory. Nejhůře se daří finančním domům, jejichž index padá o 1,8 %. Ve Spojených státech nejsou výprodeje prozatím tak značné, i tak ale index S&P 500 odepisuje 0,4 %. I zde jsou nejhorším odvětvím banky a pojišťovny.

Na trhy dopadá určitá nervozita ohledně jednání mezi Spojenými státy a Čínou o obchodní dohodě a zároveň ohledně americké centrální banky. Ta zítra zveřejní své závěry z výboru FOMC, od kterého sice očekáváme snížení sazeb, ale důležitá bude následná tisková konference. Trhy budou bedlivě pozorovat, jak rychle je Fed ochoten snižovat úrokové sazby, což zřejmě bude klíčem k dalšímu vývoji nejen akciových titulů.

Výprodeje neušetřily ani pražský parket. Index PX ztratil 0,8 %. Nejníže se dnes podívaly akcie Erste, které přišly o 2,6 %. Uvidíme zítra ráno, zda to byla předzvěst slabých hospodářských výsledků za druhý kvartál. Nedařilo se ani druhému rakouskému zástupci, když pojišťovna VIG odepsala 0,9 %. Naopak v plusu se udržely akcie textilky PFNonwovens, které přidaly 1,1 %, a likérky Stock Spirits s půlprocentním ziskem.

Miroslav Frayer, analytik Komerční banky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.