Středa 03. března. Svátek má Kamil.

Generální ředitel ČEZ Beneš v rozhovoru pro HN hovoří o rozdělení skupiny a stavbě jaderných zdrojů

19.06.2018 | 09:37 0 Komentářů

Generální ředitel ČEZ Beneš v rozhovoru pro HN hovoří o rozdělení skupiny a stavbě jaderných zdrojů. Beneš zveřejnil novou myšlenku, která počítá s nově vzniklou dceřinou společností. Ta by získala obnovitelné zdroje, distribuci a ČEZ Esco, stát by 100% kontroloval jádro, těžbu a vodní elektrárny

Zdroj: ČEZ

Nový návrh s dceřinou společností

Generální ředitel energetického giganta poskytl rozhovor deníku Hospodářské noviny, ve kterém se věnuje tématu potenciálního rozdělení polostátní skupiny a výstavbě nových jaderných zdrojů. Daniel Beneš v rozhovoru přišel po měsících předchozích jednání s novou ideou. Podle jeho slov by ČEZ mohl vyčlenit distribuci a obnovitelné zdroje do nové dceřiné společnosti, zatímco zbytek by ovládl stát ze 100 % a posléze nařídil výstavbu nových reaktorů.

Právě téma dělení energetické skupiny bylo hlavním bodem sledované schůzky na hradě ve složení Beneš, Zeman, Babiš. „Shodli jsme se, že není správné, aby byla firma rozsekána na několik samostatných částí. My jsme ji ale nikdy rozsekávat nechtěli. ČEZ je strategická firma, má nejen jádro, ale i uhelné zásoby a další,“ naznačil o čem se na schůzce debatovalo D. Beneš.

Nová dceřinka by získala obnovitelné zdroje, distribuci a ČEZ Esco, stát by 100% kontroloval jádro, těžbu a vodní elektrárny

Benešem představený plán v rozhovoru pro Hospodářské noviny počítá s tím, že vznikne nová dceřiná společnost, do které by byly přesunuty obnovitelné zdroje, distribuce a ČEZ Esco. V této nově vzniklé dceřince by pak minoritní akcionáři získali 49% podíl. Stát by si posléze ponechal plnou kontrolu nad jadernou energetikou, těžbou uhlí a uhelnými, plynovými a velkými vodními elektrárnami prostřednictvím 100% podílu ve stávající společnosti.

Generální ředitel si od nové myšlenky slibuje, že by mohla být vstřebatelná pro politiky, kterým dosud myšlenka dělení ČEZ nezamlouvala. Negativní výroky zveřejňovali premiér v demisi A. Babiš i ministr průmyslu v demisi T. Hüner. Nová myšlenka by tak mohla politiky uklidnit. Podle Beneše se uvažuje také o tom, že by podíl státu v nové firmě vzrostl nad původně uvažovaných 51 %. „To je základní idea, ale detaily vám nyní neřeknu, musíme o tom debatovat, neodkryl více informací generální ředitel skupiny.

Politici byli dosud proti

Současný premiér v demisi Andrej Babiš k výrokům Daniela Beneše příliš neřekl. „Nemyslím si, že je potřeba ČEZ dělit. Je potřeba rychle realizovat investice do jádra,“ komentoval pro Hospodářské noviny. Daniel Beneš tvrdí, že bych chtěl ještě do konce tohoto roku začít s výběrem firmy, která nový blok v Dukovanech postaví.

V rozhovoru generální ředitel reagoval na negativní pohled politiků, jmenovitě Tomáše Hünera, který tvrdí, že ČEZ je dostatečně finančně silný a jádro by tak měl stavět sám. Beneš přichází s novým argumentem. „Je tu nyní nová velmi podrobná analýza pracovní skupiny pro strategii financování, kterou vedou lidí z ministerstva financí,“ prozradil Beneš. Zmiňovaná skupina pak podle něho měla jednoznačně podpořit variantu, kdy by nové jaderné zdroje stavěla 100% státem vlastněná společnost. „Tato varianta vyhrála dokonce ve všech čtyřech kategoriích, s nimiž analýza pracovala,“ dodal generální ředitel.

ČEZ dnes otevřel v plusu, když roste o 0,36 % na 553 Kč za akcii.

 

 

 

Zdroj: Hospodářské noviny

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.