Středa 14. dubna. Svátek má Vincenc.

General Motors zamýšlí výstavbu další továrny na výrobu baterií v USA

04.03.2021 | 15:13 0 Komentářů

Americká automobilka General Motors společně s partnerem LG Chem se rozhodují, zda vybudují i druhou továrnu na výrobu baterií v USA, čímž by opět zvýšili investice do elektromobilů. Rozhodnutí by mělo padnout během první poloviny tohoto roku. První továrna pro výrobu baterií do elektromobilů v severovýchodním Ohiu je v současné době v procesu výstavby a otevřít by se měla v příštím roce. Celkem za ní společnost vynaloží okolo 2,3 mld. USD.

General Motors představuje novou modulární platformu a bateriový systém Ultium, zdroj: General Motors

General Motors představuje novou modulární platformu a bateriový systém Ultium, zdroj: General Motors

Druhá továrna by měla stát v Tennessee, avšak finální verdikt stále není světě. Investice by si měla vyžádat podobnou částku, jako tomu bylo v případě první továrny, uvádí blíže nespecifikované osoby.

Společnost si vytyčila ambiciózní cíle přeměny stávajícího portfolia vozů na elektromobily. Již dříve v tomto roce uvedl společnost General Motors, že v roce 2035 začne prodávat pouze bezemisní vozy.

Hon automobilek za většími objemy prodejů elektrovozidel či hybridů vyvolal obavy mezi manažery a analytiky o budoucí nedostatky baterií. To vedlo několik automobilek k tomu, aby uzavíraly partnerství s velkými výrobci baterií.

GM v příštích pěti letech zainvestuje 27 mld. USD do autonomní vozidel a elektromobilů, čímž se zařadí mezi společnosti s nejagresivnější strategií v odvětví. Oproti některým svým rivalům využívá vlastní technologii baterií značky Ultium, o které představitelé společnosti tvrdí, že sníží náklady na baterii o téměř 40 % oproti těm současným. Nová plug-in vozidla disponující novou technologií se začnou prodávat v průběhu příštího roku.

Administrativa prezidenta Joea Bidena udělala z přesunu od fosilních paliv k elektřině v oblasti automobilového průmyslu základní stavební kámen domácí politické agendy. Technologii chce využít jednak k boji pro změnu klimatu, tak i pro vytvoření nových pracovních míst, které pro část zaměstnanců z průmyslu fosilních paliv bude potřeba vytvořit.

V současnosti společnost GM prodává pouze pár modelů vozidel s elektrickým pohonem – několik v Číně a pouze jediný Chevrolet Bolt v USA. Do roku 2025 plánuje generální ředitelka GM Mary Barra vyvinout 30 modelů elektroaut.

Akcie General Motors posilují v předburzovní fázi obchodování o 1,06 %.

 

Zdroj: Wall Street Journal

Michal Fric
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.