Sobota 31. října. Svátek má Štěpánka.

Gazprom nemůže zaručit dodávky plynu do EU z důvodu vyšší moci

13.01.2009 | 19:11 0 Komentářů

Ruský plynárenský monopol Gazprom v úterý odpoledne uvedl že neručí za exporty zemního plynu do Evropy z důvodu vyšší moci, uvedl zástupce CEO Alexander Medvěděv. Dále dodal že tranzitním plynovodem přes Ukrajinu projde do Evropy okolo 100 milionů kubických metrů zemního plynu tedy stejný objem jako plánoval v úterý.

Rusko obnovilo dodávky plynu v úterý, poprvé po týdnu sporů s Ukrajinou o platby za kontrakty zemního plynu. Technici ruské přečerpávací stanice v Sudzha, poblíž rusko-ukrajinské hranice, otevřeli kohouty v 8:00 SEČ ráno avšak do jihovýchodní Evropy která je postižena nejvíce žádný objem ze Sudzha nepřitekl, uvedla bulharská státní plynáranská společnost. Asi 18 z 27zemí EU trpí nedostatkem dodávek zemního plynu z Ruska.

Ukrajina požádala o plný výkon to je 350 milionů kubických metrů plynu denně. Rusko uvedlo že začne dodávat plyn pomalu okolo 1mil kub metrů za hodinu.

Ruský premiér Vladimír Putin vzkázal Evropské komisi, José Manuelu Barrosso že Ukrajina stále blokuje dodávky do Evropy. Ruská vláda poté uvedla v prohlášení že

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.