Středa 02. prosince. Svátek má Blanka.

FX Update: MAS zpřísňuje politiku, ale méně agresivně, než se očekávalo

14.04.2011 | 12:04 0 Komentářů

Andrew Robinson, FX Analyst, Saxo Capital Markets

Na počátku asijské seance se pozornost soustřeďovala na údaje o singapurském HDP za 1. čtvrtletí a na pololetní zprávu singapurské centrální banky MAS. Růst v 1. čtvrtletí byl velmi silný, mezikvartálně činil 23,5 % oproti očekávaným 11,4 % (což představuje dramatický nárůst oproti 3,9 % za 4. čtvrtletí), přičemž meziročně dosáhl 8,5 % oproti očekávaným 5,8 %.

MAS zároveň posunula obchodní pásmo pro nominální efektivní kurz SGD (SGD NEER) výše, i když ne až k aktuální úrovni SGD NEER. To vyvolalo určité dohady, kde přesně se bude nový středový bod nacházet, všeobecně se však soudí, že to bude přibližně o 2 % výše. Nedošlo k žádné změně sklonu nebo šířky pásma a to vzbuzuje dojem, že zpřísnění není až tak agresivní, jak se od MAS očekávalo. USDSGD byl po oznámení těchto informací volatilní, ale pohyboval se poblíž úrovně 1,25.

Během evropské seance budou zveřejněny čínské půjčky v jüanech a údaje o peněžní zásobě, dále pak švýcarské průzkumy ZEW, ekonomické prognózy německé vlády a měsíční zpráva ECB. V USA máme na pořadu dne týdenní počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti, index cen výrobců, týdenní ukazatele důvěry spotřebitelů a také vystoupení představitelů Fedu: E. Dukeové, N. Kocherlakoty, Ch. Plossera a D. Tarulla.

Devizové trhy zůstaly přes noc relativně stabilní, ačkoli euro po druhém neúspěšném pokusu o prolomení úrovně 1,4520 pocítilo mírný tlak na oslabení. Další tlak způsobily zprávy o možném zpoždění zátěžových testů německých bank, německý ministr financí W. Schäuble se navíc nechal slyšet, že nemá-li se krize stupňovat, musí brát Řecko úsporná opatření skutečně vážně. J. Stark z ECB poznamenal, že rozhodnutí z minulého týdne o zvýšení úrokových sazeb EU nebude mít na zadlužené ekonomiky z periferie EU zásadní dopad. Pokud jde o zveřejňované údaje, německý index velkoobchodních cen oproti očekávání o špetku posílil, nicméně průmyslová výroba v eurozóně přinesla zklamání (jakkoli ve srovnání s předchozím měsícem vykázala zlepšení). AUD po několika optimistických komentářích ministra financí W. Swana and guvernéra RBA G. Stevense posílil.

Z USA přišly smíšené zprávy, maloobchodní tržby nepatrně pod očekáváním, i když revize údajů z předchozího měsíce směrem vzhůru vyzněla povzbudivě. Stejně tak povzbudivé byly nejnovější údaje o počtu volných pracovních míst, kterých přibylo z předchozích 2 741 na 3 093, přičemž v Béžové knize amerického Fedu se uvádí, že ekonomika v celé zemi

Zdroj: Saxo Bank

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.