Pondělí 10. května. Svátek má Blažena.

Frankfurtská burza uzavírá středeční obchodování ziskem

23.10.2019 | 17:59 0 Komentářů

Index DAX dnes končí o 0,34 % výše

I přes ranní otevření v červených číslech se podařilo frankfurtské burze vyšplhat až do ziskového teritoria. Ranní obchodování bylo zřejmě zatíženo i silnou nejistotou ohledně poslední vývoje v otázce brexitu. Včera totiž i přes to, že se Borisu Johnsonovi podařilo protlačit upravenou dohoda o rozluce mezi Velkou Británií a Evropskou unií prvním čtením na půdě dolní komory britského parlamentu, tak neprošel vládní návrh na schvalování zákona ve zkrácené lhůtě, což fakticky znamená, že se dohodu britským zákonodárcům nepodaří schválit před 31. říjnem. Na řadě jsou tak vrcholní politici EU28, kteří buď lhůtu pro odchod prodlouží anebo nechají ostrovní království odejít bez dojednané smlouvy. Nicméně přes den se vyjádřil i samotný předseda Evropské rady Donald Tusk, který nabádal evropskou politickou špičku, aby odklad schválila, či irský premiér Leo Varadkar, který vyzdvihnul, že se smlouva úspěšně dostala prvním čtením s nadpoloviční většinou, o čemž si Theresa Mayová mohla za svého času v úřadu britské předsedkyně vlády jen zdát.

S nejlepším výsledkem odchází z dnešního dne akcie Bayer (BAYN), které tak posílily o 2,3 %.

Se solidním ziskem dnešní seanci zakončily i cenné papíry Lufthansa (LHA), které navýšily svoji cenu o 1,7 %. Dopravní společnost oznámila, že plánuje ve spolupráci s Deutsche Bahn rozšířit expresní spoje v rámci železniční sítě. V průběhu dne zároveň prohlásil evropský konkurent Brussels Airlines, že plánuje restrukturalizaci, při které bude rušit některé linky, omezí svoji letadlovou flotilu, bude propouštět některé zaměstnance a zacílí na zeštíhlení a zmenšení svého businessu.

Dražšími akciemi se po dnešku může chlubit například i Covestro (1COV); ty přidaly 1,7 % na ceně. Výrobce autodílů dnes potvrdil svůj dosavadní výhled pro rok 2019. Zároveň však upozornil i na to, že neočekává posílení pozice automobilového průmyslu v následujících letech.

Nejhlouběji do záporu se dnes však podívala emise Adidas (ADS), když se propadla o 2,2 % níže. Analytici agentury Bloomberg to dávají do souvislosti obzvláště s informacemi o tom, že šéf globálních značek Eric Liedtke odejde ze společnosti ke konci roku.

S červeným číslem končí například i Infineon Technologies (IFX), jehož cenné papíry ztratily 0,8 %. Svůj vliv pravděpodobně sehrála i dnešní tisková zpráva konkurenční americké společnosti Texas Instruments, výrobce polovodičových součástek, který nepotěšil svými výsledky a zároveň podsekl svůj ekonomický výhled.

 

Index DAX +0,34 % na 12798,19 b.
Nejsilnější akcie Změna Nejslabší akcie Změna
Bayer (BAYN) +2,3 % Adidas (ADS) -2,2 %
Covestro (1COV) +1,7 % Continental (CON) -1,3 %
Lufthansa (LHA) +1,7 % Merck (MRK) -1,2 %
Daimler (DAI) +1,6 % MTU Aero Engines (MTX) -1,1 %
Fresenius (FRE) +1,6 % Deutsche Boerse (DB1) -1,0 %

 

Zdroj: Bloomberg

Miloslav Blín, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.