Pondělí 02. srpna. Svátek má Gustav.

Frankfurt čtvrteční obchodování končí oslabením

04.06.2020 | 18:00 0 Komentářů

Index DAX dnes odepsal 0,45 % a skončil tak na 12 430,56 bodu.

Index frankfurtské burzy dnes otevřel při 12 390 bodech a začal tak čtvrteční seanci takřka o 100 bodů pod včerejším closem. V odpoledních hodinách se podařilo indexu dokonce tuto pomyslnou hranici prolomit ve chvíli, kdy došlo ke zveřejnění výsledků měnově-politického zasedání ECB, ale záhy opět propadnul až na svá intradenní minima. Pod drobnohledem však namísto sazeb, které se podle očekávání udržely na svých hodnotách, byly případné změny v rámci kvantitativního uvolňování a hospodářský výhled pro evropské země. Tvůrci panevropské monetární politiky ohlásili, že program nákupu dluhopisů (PEPP) se rozšíří o 600 mld. eur na celkových 1 350 mld. eur, přičemž celkový program nákupu aktiv tak čítá dokonce 1 700 mld. eur.

Neméně důležitou informací z dnešní tiskové konference šéfky ECB je však to, že centrální banka razantně snížila svůj výhled hospodářských podmínek na Starém kontinentě. Z původně projektovaného ekonomického poklesu o 5,2 % tak počítají nejnovější čísla s 8,7% kontrakcí v tomto roce. Sledovaný ukazatel inflace by podle výhledu měl letos činit pouhých 0,3 % a 0,8 % v roce příštím.

Na dnešní obchodování s německými tituly měl lví podíl i výsledek včerejšího jednání německé federální vlády, která se shodla na stimulaci ekonomiky dalším balíkem opatření v objemu 130 mld. eur. Nástrojem pro hospodářské oživení má být například přímá podpora automobilů s elektrickým a hybridním pohonem, obnovitelných zdrojů energie anebo digitalizace. Nicméně schválení nakonec nedošla plánovaná podpora koupě benzinových a dieselových vozů.

Největšího zisku dnes dosáhly akcie společnosti Vonovia, které s koncem seance připsaly 3,9 %.

Dále rostly například cenné papíry Adidas (+1,8 %), který dnes uvedl, že jeho tržby se v Číně zotavily rychleji, než původně očekával. V květnovém měsíci totiž ukazatel zaznamenal oproti loňsku nárůst, čímž napomohl kvartálním tržbám od meziročního poklesu k pouhé stagnaci.

Naopak největší slevy nakonec došly akcie Continental (-4,1 %). Obchody s cennými papíry výrobce automobilových dílů poznamenalo i včerejší prohlášení správní a výkonné rady, že akcionářům předloží návrh na snížení výplaty dividendy o 1 euro, tj. na 3 eura na akcii.

 

Index DAX -0,45 % na 12430,56 b.
Nejsilnější akcie Změna Nejslabší akcie Změna
Vonovia (VNA) +3,9 % Continental (CON) -4,1 %
HeidelbergCement (HEI) +3,4 % Bayer (BAYN) -4,0 %
Deutsche Bank (DBK) +2,0 % MTU Aero Engines (MTX) -3,0 %
Adidas (ADS) +1,8 % Daimler (DAI) -2,5 %
Wirecard (WDI) +1,3 % Merck (MRK) -2,1 %

 

Zdroj: Bloomberg, EuroNews, Čeká televize

Miloslav Blín, Fio banka, a.s.

Miloslav Blín, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.