Pondělí 19. dubna. Svátek má Rostislav.

Francouzský guvernér de Galhau říká, že ECB by neměla být přílišně závislá na tržních indikátorech

16.07.2019 | 16:38 0 Komentářů

Francouzský guvernér de Galhau na dnešní konferenci v Paříži řekl, že ECB by neměla být přílišně závislá na tržních indikátorech, ale měla by být orientovaná zejména na reálná data.

Zdroj: Bank of France

Méně pozornosti tržním indikátorům

Guvernér francouzské centrální banky François Villeroy de Galhau se dnes na konferenci v Paříži (ku příležitosti setkání představiteů G – 7) vyjadřoval k měnové politice na území eurozóny a k tržním očekáváním ohledně kroků Evropské centrální banky (ECB). Galhau řekl, že ECB musí zůstat nezávislá na tržně měřených inflačních očekáváních, stejně tak jako na politickém tlaku. „Bereme tržní indikátory v úvahu, ale nemůžeme být na nich závislí,“ řekl francouzský guvernér. Posléze dodal, že ECB by měla být závislá zejména na reálných datech a dle jejich (ne)konzistence s projekcí reagovat, je – li to třeba.

Jeho komentáře tak reagují na v poslední době často diskutovaný pokles tržně měřených inflačních očekávání. Hlavní ukazatel tržních inflačních očekávání, výnosy z tzv. TIPS (Treasury Inflation-Protected Securities neboli inflačně chráněné dluhopisy) na pětiletém horizontu poklesly na 1,2 %, což je nejnižší úroveň od roku 2003.

Nezávislost na politických komentářích

Galhau v Paříži taktéž odmítavě zodpovídal dotazy ohledně politických ataků D. Trumpa o tom, že ECB svoji měnovou politikou záměrně oslabuje směnný kurz. Mj. ještě hovořil také o tom, že měnová politika samozřejmě není schopna vyvažovat škody způsobené protekcionistckými opatřeními; ty totiž ovlivňují dlouhodobý potenciál ekonomiky, na který centrální banka z titulu monetární neutrality není schopna (s výjimkou hyperinflace) působit. „To by mělo být starostí fiskálních opatření,“ dodává francouzský guvernér.

ECB bude rozhodovat o nastavení měnových podmínek v eurozóně příští týden ve čtvrtek 25. července.

 

Zdroj: The Financial Times

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.