CZK/€ 24.695 +0,20%

CZK/$ 23.468 +0,20%

CZK/£ 29.144 +0,12%

CZK/CHF 24.060 +2,32%

11. 03. 2022

0 komentářů

Francouzská vláda má zvažovat znárodnění Electricite de France

  

Platforma Bloomberg dnes oznámila, že francouzská vláda údajně zvažuje obnovení svého dřívějšího záměru, konkrétně znárodnění celé utilitní společnosti Electricite de France (EDF) a její reorganizaci se zaměřením na jadernou energii.

S myšlenkou kompletního převzetí EDF si Francie pohrávala již v minulosti. Aktuální nepředvídatelný vývoj na trhu energií tak možná dává francouzské vládě signál k restrukturalizaci největšího dodavatele energií. S okolnostmi seznámené osoby měly uvést, že předběžná jednání se zástupci společnosti o stažení akcií z burzy již měla proběhnout.

Největším akcionářem EDF je stát Francie s podílem 84 %, který by rád zachoval domácí aktivity, přičemž zahraniční operace by mohl dále vyhodnotit. Pokud budou jednání pokračovat, další plánování má proběhnout (za předpokladu znovuzvolení prezidenta Emmanuela Macrona) až po dubnových prezidentských volbách.

Struktura vlastníků EDF. Majoritním akcionářem je Francie. Zdroj: EDF

Struktura vlastníků EDF ke konci roku 2021. Majoritním akcionářem je Francie. Zdroj: EDF

REKLAMA

EDF by se dle slov se situací obeznámených osob mohla zbavit některých zámořských podílů, včetně aktiv v obnovitelných zdrojích v mnoha zemích, což by zvýšilo hotovost, jíž by společnost mohla využít na výstavbu jaderných elektráren a hydroelektráren ve Francii. Možnost také představují větrné a solární operace.

Diskuze se však mají nacházet teprve v předběžné fázi a není jasné, zda v nich vláda bude pokračovat. Mluvčí francouzského ministerstva financí označila zprávy za falešné, vláda prý na žádném takovém projektu nepracuje. Oslovený zástupce EDF se odmítl vyjadřovat.

Akcie EDF na pařížské burze posilují o 4,85 % na 4,68 EUR. Na burze Xetra pod tickerem E2F připisují 4,40 % na 8,69 EUR.

 
Zdroj : Bloomberg

Michal Fric
Fio banka, a.s.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.