Pondělí 12. dubna. Svátek má Julius.

Fortuna: výsledek tendru o Sazku

30.11.-0001 | 00:00 0 Komentářů

Výsledek tendru na prodej Sazky byly ohlášen již v pátek v podvečer (původně měl být zveřejněny dnes). Nejvyšší nabídku v jeho rámci podaly PPF a KKCG, a sice 3,81 mld. Kč. Avšak Penta řekla, že je ochotna za Sazku zaplatit 5 mld. Kč (mimo oficiální tendr kvůli rozporům s jeho podmínkami) (HN, Fleet Sheet). Takový výsledek se očekával. Penta řekla, že hodlá dokončené výběrové řízení právně napadnout, protože nabízí o 1 mld. více, než byla nejvyšší nabídka v rámci tendru. Záležitost budeme dále sledovat. (Martin Krajhanzl, Václav Kmínek, Analytici, brokerjet České spořitelny)
ČEZ: Spekulace o tvrdších testech jaderných elektráren
Šéfka úřadu pro jadernou bezpečnost Drábová řekla, že lze očekávat tlak ze strany EU na nastavení zátěžových testů jaderných elektráren tak, aby alespoň ty nejstarší (jako Dukovany) neprošly. Předběžné výsledky národních testů by měly být k dispozici na konci října, finální výsledky na konci prosince. Dřívější CEO ČEZu Míl se vyjádřil, že by byl velký úspěch, kdyby Dukovany mohly fungovat až do roku 2025 (LN).
Případné přísnější podmínky testů by pro Dukovany neměly být problém (s výjimkou např. podmínek nárazu letadla). Problém by mohl být, kdyby součástí testů bylo například vyžadování určité technologie. Dukovany produkují více než 20% výroby ČEZu. (Petr Bártek, Analytik, brokerjet České spořitelny)
Ranní komentář: Výprodeje zasáhly i zlato
V pátek americké akciové indexy mírnily předchozí propady (S&P 500 +0,61 %, Nasdaq +1,12 %). I tak ale v týdenním vyjádření zaznamenaly asi 6% pokles. Relativně nejlépe se v USA dařilo cyklickému spotřebitelskému sektoru a naopak nejhůře sektoru základních materiálů. V 14:30 SEČ vychází srpnový index národní aktivity chicagského Fedu (oč. m/m pokles na -0,4 b.). Asijské akciové indexy zahájily nový týden poklesem (Nikkei 225 -2,17 %, Hang Seng -3,18 %). V Japonsku se relativně nejlépe dařilo tradičně defenzivním síťovým sektorům a naopak nejvíce klesal telekomunikační sektor. Cena zlata zaznamenává volný pád (v současnosti okolo 1 560 $ za trojskou unci), pravděpodobně kvůli snaze finančních institucí získat likviditu. Evropské akciové indexy začínají obchodování poklesem o asi 1 %. Naopak index pražské burzy zahajuje nový týden mírným posílením. (Martin Krajhanzl, Analytik, brokerjet České spořitelny)

Zdroj:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.