Středa 27. ledna. Svátek má Ingrid.

Fortuna hledá strategického partnera pro loterii

22.01.2013 | 08:59 0 Komentářů

Společnost Penta hledá strategického partnera pro společnost Fortuna Loterie, které se stále nedaří efektivně konkurovat společnosti Sazka. Variantou je jak kapitálový vstup nového investora, tak spolupráce s některou z velkých loterijních společností na manažerské úrovni.

Nový partner pomůže především s loteriemi Fortuny, které jsou rok po spuštění ve ztrátě. „Loterie nám teď prodělává zhruba 40 tisíc eur měsíčně. Za celý rok vytvoří provozní ztrátu asi pěti milionů eur," řekl Aktuálně.cz generální ředitel Fortuny Radim Haluza.

"To, co jsme si od loterií slibovali, zatím nevyšlo. Pro celou Fortunu to není zásadní problém, loterie se na desetimiliardových tržbách celé skupiny Fortuna Entertainment Group podílejí jen malým dílem, zhruba půlmiliardou. Ale loterijní část Fortuny potřebujeme posílit," doplnil Jozef Janov.

Jméno partnera Fortuna oznámí do konce března příštího roku.

V této chvíli běží podle manažerů jednání „se dvěma ze tří potenciálních partnerů, což jsou všechno velké nadnárodní společnosti s dlouholetou zkušeností s loteriemi v Evropě." Už v září Insider napsal, že podle dobře informovaných zdrojů přichází v úvahu spojení Fortuny se společností Lottomatica nebo Intralot. Jména potenciálních partnerů nyní nechtějí šéfové Fortuny komentovat.

Fortuna ještě na přelomu roku doufala, že jí její vlastní loterie začne vydělávat nejpozději do letošního léta, až dokončí budování terminálové prodejní sítě. To se nepodařilo a firma dokonce osekala i původní rozvojový plán. Místo zamýšlených tří tisíc prodejních terminálů jich pořídila jen dva tisíce a u nich zatím zůstane. „Nepotřebujeme tuto síť dál rozšiřovat, její záběr je dostatečný a prodejních míst máme dostatek," říká Haluza. Problém je v tom, že prodejní místa Fortuny netvoří dostatečné tržby.

Šéfové Fortuny dnes plánují, že loterie začnou vydělávat nejpozději do léta příštího roku. Jak toho chtějí dosáhnout?

Především snížením nákladů, což obnáší mimo jiné snížení fixních plateb pro obchodní partnery spravující terminály Fortuny. „Prodejci by měli brát terminály jako naši společnou investici, díky nim mohou poskytovat další služby, které jim zvyšují obrat," říká Haluza, který doufá, že po snížení plateb nebudou prodejci s Fortunou houfně vypovídat smlouvy. Takový vývoj se ale vyloučit nedá – už proto, že řada prodejců, včetně trafikantů Geka, provozuje vedle terminálu Fortuny i terminál konkurenční Sazky, na němž doplňkové služby jako dobíjení telefonů či proplácení složenek poskytuje také.

Zdroj: Kubátová Zuzana. Penta hledá spojence pro Fortunu. Cíl akce: vydělávat. http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/podnikani/clanek.phtml?id=766653

Robin Koklar, analytik, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.