Neděle 25. července. Svátek má Jakub.

Forex: Zklidnění trhů před pátečním projevem Bernankeho z Jackson Hole

25.08.2011 | 14:00 0 Komentářů

Hlavní měnový pár EURUSD včera uzavíral v mírném záporu na hodnotě 1,4407 (-0,19%). Jedná se tak o jasné zklidnění trhů vůči výrazným pohybům v předchozích týdnech. Ačkoliv volatilita na akciových trzích je stále poměrně vysoká (indexy volatility typu VIX dosahují stále vysokých čísel), na měnových trzích zavládl „nebezpečný“ klid. Jedním z důvodu je patrně zasedání ekonomických expertů v Jackson Hole, kde se dnes a zítra budou řešit aktuální ekonomické otázky a návrhy řešení současné situaci. Mnoho analytiků a investorů očekává, že by po skončení tohoto zasedáním mohla vyplynout informace o možnosti další vlny kvantitativního uvolňování (QE3). Naopak v předchozích dnech jsme mohli zaznamenat prohlášení jednoho člena FOMC, že další výrazný stimul typu kvantitativního uvolňování již nebude. Patrně je předčasné spekulovat o tom, zdali bude skutečností první či druhá varianta. Vhodnější je si rozebrat jednotlivé aspekty a dopady na jednotlivé trhy v případě přijetí nebo naopak nepřijetí dalšího finančního stimulu.

V případě schválení další vlny kvantitativního lze očekávat růst akciových trhů (nejen amerických) a zároveň postupné oslabování dolaru. Konkrétně na měnovém páru EURUSD můžeme očekávat růst, který je mimochodem podpořen i faktem, že FED nebude zvyšovat sazby do půlky roku 2013. Proto stále bude platit vysoký pozitivní úrokový diferenciál mezi EUR a USD. Tento předpoklad však může výrazně zvrátit nepříznivá situace okolo zadlužených evropských států, jak je již zvykem. Naopak varianta, že by americká centrální banka nikterak nezasáhla na zpomalující se americkou ekonomiku, by mohla znamenat další pokles pro akciové trhy a paradoxně růst amerického dolaru (tedy pokles kurzu EURUSD). Ekonomická recese americké ekonomiky v minulých případech vždy znamenala posilování dolaru. Je pravda, že dnešní ekonomická situace je poněkud odlišnější od těch předchozích. V případě neschválení jakéhokoliv stimulu by investoři preferovali bezpečné měny jako je švýcarský frank, u kterého však tamější centrální banka vehementně bojuje proti dalšímu posilování, a japonský jen.

Z pohlednu technické analýzy je nyní trh delší dobu v bočním trendu a na denním grafu můžeme identifikovat trojúhelníkovou formaci, která indikuje proražení spíše směrem nahoru. Pokud se však podíváme na intradenní grafy můžeme identifikovat důležité úrovně rezistencí okolo 1,4500 EURUSD a 1,4550 EURUSD.

Autor: Vladimír Holovka (vladimir.holovka@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.