Neděle 18. dubna. Svátek má Valérie.

Forex: Závěr týdne na trhu

28.03.2008 | 16:34 0 Komentářů

Uplynulý týden přinesl další nelichotivé výsledky pro americkou měnu a byl to právě dolar, který opět patřil na FX mezi nejslabší. Ekonomická data, která podkopala důvěru v dolar nejvíce, přišla přitom již v první polovině týdne, když byly zveřejněny výsledky březnové spotřebitelské důvěry a únorové dynamiky růstu objednávek zboží dlouhodobé spotřeby. Spotřebitelská důvěra se v březnu opět výrazně propadala, a to z lednových 76,4b. na 64,5b., hluboko pod očekávání analytiků, kteří počítali s jejím snížením k73,5b. Důvěra v další vývoj americké ekonomiky tak rapidně klesá již od poloviny roku, což ohrožuje ekonomiku samu vzhledem k tomu, že spotřebitelské výdaje se podílí na celkovém HDP více než ze dvou třetin. Slabší data se na dolar v poslední době valí ze všech stran, a to především díky krizi na trhu s bydlením a slábnoucímu trhu práce, které jsou klíčovými determinanty pro další vývoj nálady amerických spotřebitelů. Zhoršující se podmínky v americké ekonomice se již citelně dotýkají také domácího průmyslu, což se projevilo i na únorovém objemu objednávek zboží dlouhodobé spotřeby, který klesal o 1,7% (oček.: růst o 0,8%), přičemž ještě výrazněji se pokles podepsal na jádrovém ukazateli (vylučujícím objednávky automobilů), jenž se propadl o 2,6% (oček.: pokles o 0,3%). Objednávky slouží jako dobrý ukazatel budoucí aktivity firem a takovéto výsledky rozhodně neposkytují dolarovým býkům příznivý výhled do dalších měsíců. Dolar tak na tato čísla reagoval strmým propadem a zlikvidoval veškeré zisky z předchozího týdne, kdy mu prodloužený víkend a výprodej na komoditních trzích dopomohl k výraznému zpevnění.

Euro se mohlo právě díky slabé americké měně koncem týdne opět přehoupnout přes hranici 1,58 EUR/USD, avšak nebyla to pouze situace v USA, která pomohla euru zpět na výslunní. Úterní obchodování přineslo z Německa výsledky březnového IFO indexu, který zaskočil analytiky svým dalším růstem, když se šplhal tentokrát z únorových 104,1b. na 104,8b., zatímco očekávání hovořila o propadu někam k hodnotě 103,5b. Největší evropská ekonomika tak nepřestává překvapovat a svou pružností a odolností vůči hypoteční krizi v USA výrazně podpírá evropskou měnu. Té vedle německých dat slovně pomohl také prezident ECB Jean-Claude Trichet, který v úterý v Evropském parlamentu obhajoval současnou měnovou politiku banky a eliminoval další spekulace na její uvolňování, když řekl, že počítá s inflací výrazně nad dvouprocentním inflačním cílem banky i do nadcházejících měsíců. Evropská měna tak nezpevňovala pouze na páru s dolarem, ale dařilo se jí také k japonskému jenu a britské libře, ke které se dostala zpět nad hranici 0,79 EUR/GBP. Libře se totiž v poslední době začínají podlamovat kolena a přispělo k tomu také uplynulých pět dní, a to i přesto, že byly na ekonomická data z ostrovů poměrně chudé. Úterý přineslo vystoupení guvernéra Bank of England Mervyna Kinga, společně s vrchním ekonomem banky Charlesem Beanem, kteří se mj. shodně vyslovili, že očekávají další oslabování britské měny. Libru pak v pátek poslaly dolů navíc další slabá data z trhu s bydlením, kde klesaly březnové ceny domů překvapivě prudce až o 0,6% (oček.: pokles o 0,3%), což stlačilo jejich růst za posledních 12 měsíců z 2,7% na pouhých 1,1%. Horší výhled pro britskou ekonomiku, společně s očekávaným snižováním úrokových sazeb, tak na libru začínají doléhat a v případě, že se tento obraz v blízké době nepodaří zvrátit, mohlo by se to negativně projevit na jejím dalším vývoji, především pak na páru s evropskou měnou.

Japonská měna v uplynulém týdnu mírně slábla, což zapříčinila především pozitivní nálada na akciových trzích, kterým se podařilo uzavřít týden v zelených číslech. Noc ze čtvrtka na pátek přinesla po delší době také první zajímavější data, podle kterých rostla inflace v Japonsku meziročně z lednových 0,7% na 1% a lepší čísla nabídly i výsledky maloobchodních prodejů, které stoupaly o 3,1% (oček.: 2,1%), avšak celkový dopad těchto dat na kurz domácí měny byl jen mizivý a ta i nadále následovala sentiment na světových trzích.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.