Pátek 16. dubna. Svátek má Irena.

Forex: Závěr týdne na trhu

21.03.2008 | 16:52 0 Komentářů

Stabilizace. Tak by se dalo do jednoho slova vměstnat posledních pět dnů na FX, kde se podařilo americkému dolaru umazat část ze ztrát které nabral v minulých týdnech na páru s ostatními měnami. Ze Spojených států přitom nepřišly žádná oslnivá makroekonomická data. Výrobní sektor v New Yorku a Philadelphii citelně slábne a nijak přesvědčivě nepůsobily ani výsledky na trhu s bydlením, kde se opět mírně propadal počet nově udělených stavebních povolení (z lednových 1,06 mil. na 0,98 mil.), zatímco počty nově zahájených staveb stagnovaly na 1,07 mil. Tím hlavním co investory tento týden zajímalo byl ale výstup z úterního zasedání FOMC, na kterém Fed snížil úrokové sazby o 75 bsp., což bylo o čtvrt procenta méně než kolik někteří analytici očekávali a právě tento moment odstartoval růst americké měny, která se na páru s eurem ve čtvrtek krátce podívala až pod hranici 1,54 EUR/USD. Stabilnější situace na akciových trzích, kterým se tento týden poměrně dařilo, v kombinaci s prodlouženým víkendem způsobily, že někteří investoři začali vybírat své tučné zisky, což se dramaticky projevilo zejména na komoditních trzích, kde jsme byli svědky extrémní volatility a strmého propadu cen ropy, zlata a jiných surovin, do kterých v minulých týdnech obchodníci investovali ve snaze zajistit se proti slábnoucí americké měně. Dolar je tak koncem týdne silnější, faktem však je, že z fundamentálního hlediska se toho za posledních pět dnů v americké ekonomice příliš nezměnilo, což může vrátit spekulace na další propad jeho hodnoty brzy zpět do hry.

Ani z eurozóny jsme se příliš nových fundamentů nedočkali. Mezi nejzajímavější patřily čtvrteční výsledky PMI pro výrobní sektor a sektor služeb, které skončily jen mírně pod očekáváním analytiků a evropská měna tak slábla především díky své masivní překoupenosti (v pondělí dosahoval 14-denní RSI hodnoty 84%). Na páru s librou euro uzavřelo týden téměř beze změny, i když i na tomto páru jsme se mohli dočkat poměrně značné volatility. Tu měly na svědomí smíšené dojmy z britských fundamentů, které nabídly ve středu zápis ze zasedání MPC a nepřesvědčivé výsledky z pracovního trhu, na druhou stranu pak ale ve čtvrtek velmi slušné výsledky maloobchodních prodejů. Ze zápisu z posledního zasedání Bank of England, které se konalo 6. března, vyplynulo, že se pro ponechání sazeb vyslovilo pouze sedm z devíti členů rozhodovacího panelu. Vedle Davida Blanchflowera, jehož hlas ve prospěch okamžitého snížení sazeb se všeobecně očekával, překvapil svým hlasem pro snížení sazeb ještě John Gieve, což udělalo z výsledků hlasování medvědí fundament. Ten ještě potvrdily čísla z pracovního trhu, kdy klesal počet osob žádajících o podporu v nezaměstnanosti o pouhých 2,8 tis. (oček.: 5 tis.) a klesal i lednový index průměrných mezd a bonusu (z 3,8% na 3,7%), což otevřelo dvířka Bank of England k dalšímu snižování úrokových sazeb. Čtvrtek však přinesl překvapivý růst únorových maloobchodních prodejů, které stoupaly o 1,1% (oček.: -0,1%) a libra tak veškeré ztráty ze středečního obchodování rychle vymazala.

Samostatnou kapitolou pak byl tradičně japonský jen. Z Japonska jsme se opět žádných zásadnějších dat nedočkali a kurz jenu tak byl opět závislý především na sentimentu na akciových trzích. Těm se dařilo, když se nervózní situace z minulých týdnů pozvolna zklidňovala k čemuž lvím podílem přispěly předchozí kroky americké centrální banky, která uvolnila dostatek likvidity aby pomohla odblokovat vzájemnou nedůvěru mezi bankami a opět výrazně snížila úrokové sazby. Blahodárně na trhy zapůsobily také výsledky tří velkých investičních bank v USA (Lehman Brothers, Goldman Sachs a Morgan Stanley), kterým sice klesaly zisky, ne však tak dramaticky jak se čekalo, což by mohlo nasvědčovat tomu, že se bankám v průběhu prvního čtvrtletí podařilo z větší části své knihy vyčistit. Japonská měna slábla zejména na páru s dolarem, kde se růst z minulých týdnu zastavil a ta se tak musela vrátit zpět nad 99 JPY za dolar, zatímco k euru a libře naopak pokračovala v mírném růstu, což bylo zapříčiněno vývojem obou měn na páru s dolarem, kterému koncem týdne pomohl propad cen na komoditních trzích. Jenu však jakoby v posledních dnech díky krokům Fedu a lepším výsledkům amerických bank pomalu začíná docházet dech a v případě, že budou nákupy na akciových trzích pokračovat i v dalších dnech, může své zisky na párech s vysoceúročenými měnami velice rychle odevzdat zpět.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.