Čtvrtek 22. října. Svátek má Sabina.

Forex: Závěr týdne na trhu

09.01.2009 | 17:13 0 Komentářů

Návrat volatility zpět na FX přinesl první celý týden nového roku, který nabídnul několik velmi zajímavých ekonomických dat, jenž dokázala rozvlnit kurzy jednotlivých měn. Mezi jasné vítěze posledních pěti dnů se řadí především libra. Té pomohl fakt, že v se v předchozím roce stala nejslabší z nejvíce obchodovaných měn a tak má zatím dostatek prostoru ke korekci svých ztrát, kterého také v minulých dnech využila, když zpevňovala na všech nejvíce obchodovaných párech. Britská ekonomická data k libře přitom opět nebyla nijak přívětivá. V úterý zveřejněný PMI pro sektor služeb sice překvapil mírným růstem z hodnoty 40,1b. na 40,2b., PMI pro stavebnictví se však propadnul až na 29,3b. a v pádu pokračují také ceny domů, které v prosinci klesaly o 2,5% a za posledních dvanáct měsíců jsou tak níže o 15,9%. Tím nejzajímavějším co tento týden Británie nabídla bylo ale zasedání Bank of England, které přineslo další redukci sazeb, tentokrát o 50bsp. na 1,50% a přestože to banka nenaznačila přímo, je více než zřejmé, že britské sazby budou dále klesat, což bude následně ubírat libře na její atraktivitě. Pro tento týden posledních výsledků z Británie se pak obchodníci dočkali v pátek, kdy přišla a řadu listopadová průmyslová produkce, i ta však zklamala, když se propadala meziměsíčně o 2,3%, daleko od očekávané půlprocentní kontrakce. Přestože výhled pro britskou ekonomiku zůstává i nadále silně negativní, masivní ztráty z minulého roku poskytují libře stále určitý prostor k případnému pokračování zahájené korekce.

Špatně si tento týden nevedl ani japonský jen. Ten sice slábnul na páru s librou, k dolaru a euru si však dokázal připsat zisky. K dolaru se tak v pátek odpoledne pohyboval kolem hranice 91 USD/JPY, a to i přesto, že ještě v úterý zeslábnul až na 94,60 USD/JPY. První polovina týdne totiž přinesla na akciové trhy příznivou náladu, která pomáhala akciím v růstu, což je tradičně špatná zpráva pro nízko úročený japonský jen. V druhé polovině týdne se však situace otočila, akciové indexy se propadly do červených čísel a obchodníci začali opět odcházet z rizikovějších pozic, na čemž japonská měna dokázala profitovat. Z ekonomických dat tento týden nenabídnul z Japonska jediný zajímavější fundament a tak nadále platí, že japonskou ekonomiku čeká velmi složité období, když se bude muset do nadcházejících měsíců vyrovnat s téměř čtvrtinovým propadem exportu a silnou kontrakcí HDP.

Americký dolar se tento týden dočkal růstu pouze na páru s evropskou měnou. K té se mu dařilo zpevňovat především v první polovině týdne, když obchodníci začali obracet svou pozornost zpět k Evropské centrální bance, která bude již příští týden rozhodovat o sazbách a která zřejmě přikročí k dalšímu uvolnění měnové politiky. Dolaru se tak dařilo likvidovat část ze svých prosincových ztrát, a to bez ohledu na slabá čísla, která ze Spojených států přicházela. Prosincový ISM ve službách sice dokázal překvapit růstem na 40,6b., o poznání hůře však dopadly výsledky z trhu s bydlením, kde se počty rozjednaných, ale zatím neuzavřených smluv ke koupi domu propadly o 4% a velmi slabá čísla nabídly i listopadové tovární objednávky, jejichž objem klesal o 4,6%. Výprodej na dolarové páry však přinesly až výsledky z pracovního trhu. Středeční report ADP naznačil, že by se prosincový propad zaměstnanosti v soukromém sektoru mohl vyšplhat až k 700 tis. pracovních míst a negativní dojem zanechala také čtvrteční data, podle kterých se počet žadatelů o podporu v nezaměstnanosti dostal na šestadvacetileté maximum. Strach z toho, že páteční výsledky z pracovního trhu nabídnou další děsivá čísla, tak dokázal držet dolarové býky na uzdě, avšak poté co vyšlo najevo, že prosincový propad nezaměstnanosti činil 524 tis. a byl téměř ve shodě s očekáváním dolar začal znovu zpevňovat, a to i přesto, že se míra nezaměstnanosti vyšplhala na 7,2%.

Evropská měna se stala tento týden nejslabší měnou, když ji poškodila zejména domácí data, která přinutila obchodníky spekulovat nad tím, že by příští týden mohl přinést snížení sazeb v eurozóně o 50bsp. až na dvě procenta. K tomuto dodaly silný argument zejména předběžné (flash) odhady prosincového CPI, který meziročně zpomalil z 2,1% na 1,6% a dostal se tak hlouběji pod cíl ECB. O nic lepší dojem nezanechaly ale ani ostatní čísla. Nezaměstnanost v Německu rostla poprvé od roku 2006, když se vyšplhala o jednu desetinu na 7,6% a dosud nevídanou metu 3 mil. nezaměstnaných překonalo v tomto týdnu Španělsko. Listopadový export se v Německu propadnul o více než 10%, což srazilo přebytek obchodní bilance na pouhých 10,7 mld. euro (oček.: 14 mld.) a o tom, že se do nadcházejících měsíců situace nijak nezlepší hodně napověděly také výsledky německých továrních objednávek, jejichž objem se v listopadu propadal o 6% (oček.: -1,8%). Černý obrázek pro vývoj HDP v eurozóně za 4Q pak dokreslily ještě výsledky listopadové průmyslové produkce, která se ve Francii snižovala meziměsíčně o 2,4%, zatímco v Německu dokonce o 3,1%. Tato čísla tak dolehla na společnou měnu a ta se i přes růst ze středy a čtvrtku v pátek odpoledne prodávala k dolaru těsně nadosah 1,35 EUR/USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.