Čtvrtek 16. září. Svátek má Ludmila.

Forex: Závěr týdne na trhu

19.12.2008 | 16:18 0 Komentářů

Velmi rušné obchodování přineslo posledních pět dnů na FX, kde se obchodníci dočkali opět poměrně silné volatility mezi jednotlivými měnovými páry. Obětí spekulací se stal znovu americký dolar, který pokračoval ve svém pádu na většině nejvíce obchodovaných párech, zejména pak k euru ke kterému se ve čtvrtek krátce propadl až nad hranici 1,47 EUR/USD, kde se naposledy prodával koncem září tohoto roku. Dolaru opětovně uškodilo především to, když obchodníci promítali do jeho ceny zhoršující se situaci ve Spojených státech, kterou ignorovali v předchozích měsících, kdy zpevňoval díky nejistotě na finančních trzích po pádu Lehman Brothers. Tato nervozita však začíná pozvolna ustupovat a otevírá tak prostor ekonomickým datům, které začínají udávat směr obchodování na FX. Z amerických fundamentů tento týden přišlo na řadu hned několik zajímavých dat, a to především v první polovině týdne, kdy Spojené státy nabídly výsledky listopadové průmyslové produkce, která se propadala o 0,6% (předch.: -0,8%) a v úterý pak ještě čísla z pracovního trhu, kde klesal počet nově udělených stavebních povolenek na 0,62 mil. (oček.: 0,70 mil.) a nově zahájených staveb, kterých bylo v listopadu pouze 0,63 mil. (oček.: 0,74 mil.). Tím nejdůležitějším ze Spojených států však bylo středeční zasedání Fedu, které přineslo snížení amerických úrokových sazeb o 75bsp. na historicky nejnižších 0,25%, což bylo pro trh překvapením, když ten počítal s redukcí sazeb na 0,50%. Samotné snížení sazeb však nebylo nejdůležitější vzhledem k tomu, že jednodenní fed funds se již delší dobu drží těsně nad nulou a Fed nad ní tak de facto ztratil kontrolu. Daleko důležitější tak byl doprovodný komentář k tomuto rozhodnutí, ve kterém Fed jasně naznačil, že hodlá pokračovat v kvantitativním uvolňování a vykupovat cenné papíry kryté hypotékami, popř. i vládní dluhopisy, aby snížil dlouhodobé úrokové sazby a vytvořil další nesterilizované objemy peněz k tomu, aby přiměl banky k ještě větší úvěrové expanzi. Na tento fakt obchodníci reagovali výprodejem dolaru, jehož kupní sílu tak bude Fed i nadále podrývat a který zřejmě bude ještě nějakou dobu jednou z nejníže úročených měn na světě.

Eurozóna tento týden nepřinesla žádná přesvědčivá ekonomická data, ani to obchodníkům ale nevadilo a ti pokračovali v korekci dřívějších ztrát evropské měny, a to především v prvních třech dnech tohoto týdne. Za pozornost stály v eurozóně zejména výsledky prosincového PMI, který pro výrobní sektor klesal z 35,6b. na 34,5b., zatímco pro sektor služeb se snižoval ze 42,5b. na 42b. Nepříjemné zprávy pak přišly ještě ve čtvrtek z Německa, kde se index IFO propadal již posedmé v řadě, tentokrát na 82,6b. (oček.: 84b.). Žádná z těchto zpráv však evropské měně nedokázala ubrat významněji na atraktivitě a přestože obchodníci počítají s tím, že země evropské patnáctky čeká v nadcházejícím roce velmi složité období, euro má zatím všechny předpoklady k tomu, aby z finanční krize vyšlo posilněno, když se cenou za stabilizaci americké ekonomiky pravděpodobně stane kurz amerického dolaru a další zmírňování postavení dolaru, jakožto světové měny číslo jedna. Euro tento týden válcovalo všechny nejvíce obchodované měny, když velmi výrazně zpevňovalo také na páru s britskou librou se kterou bylo ještě do poloviny minulého roku spojeno pupeční šňůrou, když se obě měny chovaly na párech k ostatním měnám jako jedna. To však díky finanční krizi přestalo platit a jasný důkaz přineslo také uplynulých pět dnů, kdy evropská měna k libře zpevnila do pátečního odpoledne o 4,1%, přičemž ještě předtím než začala část ztrát ve čtvrtek umazávat se dokonce přiblížila jen necelé čtyři centy od historického vyrovnání kurzu obou měn v poměru 1:1. Libře finanční krize podlomila kolena, když se dostává do podobné situace jako americký dolar s tím rozdílem, že se na rozdíl od dolaru v minulých měsících nemohla spolehnout na statut bezpečného přístavu. Britská ekonomika je krizí obzvláště zasažena díky vysokému podílu finančního sektoru na HDP (27%) a díky krizi na trhu s bydlením, kde se ceny domů jen za posledních dvanáct měsíců propadly o 14%. Ekonomických dat nabídla Británie několik, mezi nejděsivější se však zařadily výsledky z pracovního trhu, kde rostl počet nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti o 75,7 tis. míst (oček.: 45 tis.) a dojem z těchto výsledků již nenapravily ani listopadové maloobchodní prodeje, které poprvé po třech měsících rostly, a to o 0,3% (oček.: -0,6%). Z Británie pak přišly také výsledky CPI, který v listopadu rostl meziročně o 4,1% (oček.: 3,9%), ani to však nebránilo obchodníkům ve spekulacích na další snižování úrokových sazeb, které nakonec naznačil i ve středu zveřejněný zápis ze zasedání Bank of England, kde před dvěma týdny členové MPC znovu probírali výrazné nebezpečí podstřelení dvouprocentního cíle pro CPI ve střednědobém horizontu. Zatímco k euru libra zeslábla v pátek odpoledne (16:00) až na 0,9320 EUR/GBP, k dolaru byla oproti pondělí více méně na svém když se ve stejný čas pohybovala kolem 1,4970 GBP/USD.

Japonská měna dokázala v tomto týdnu zpevňovat na páru s dolarem a britskou librou, zatímco ztráty si připisovala zejména k euru. Také JPY si v minulých dnech prošel velmi volatilními seancemi, zejména pak na páru s americkým dolarem ke kterému se ještě ve čtvrtek prodával nadosah hranice 87 USD/JPY, v pátek odpoledne již však osciloval zpět nad 89 USD/JPY, když v noci japonský Ministr financí znovu pohrozil možností intervence ve prospěch levnějšího jenu a v noci ze čtvrtku na pátek navíc Bank of Japan srazila úrokové sazby z již tak nízkých 0,30% na 0,10%. Japonská ekonomika zůstává díky snižující se zahraniční poptávce ochromena a tak koncem týdne přišla vláda s dalším stimulačním balíčkem v objemu 489 mld. dolarů, z něhož až polovina bude směřována přímo na vykupování komerčních papírů a vylepšení likvidity domácích firem, které mají problémy získat nové a především levné zdroje kapitálu. I po uplynulém týdnu tak JPY zůstává velice silný a i když se nad ním vznáší hrozba intervence, minimálně na páru s americkou měnou může být jeho dlouhodobější oslabování, při stavu americké ekonomiky, jen velmi obtížné.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.