Čtvrtek 03. prosince. Svátek má Svatoslav.

Forex: Závěr týdne na trhu

29.08.2008 | 17:07 0 Komentářů

Daleko opatrnější byly v minulých dnech dolaroví býci v dalších nákupech americké měny, která nedokázala navázat na předchozí ziskové týdny, a to i navzdory poměrně dobrým makro datům, které ze Spojených států přicházely. Mezi první čísla, která si získala pozornost, se zařadily již v pondělí zveřejněné výsledky prodejů již jednou vlastněných domů, které rostly na 5 mil. jednotek (oček.: 4,92 mil.), zatímco o něco hůře si vedly prodeje nových domů, které se zvyšovaly pouze na 515 tis. (oček.: 530 tis.). Společně se zpomalujícím trendem v poklesu cen a s výsledky nově zahájených staveb a nově udělených stavebních povolenek, ale čísla z trhu s bydlením nadále vypovídají o pozvolné stabilizaci, což je příznivý signál směrem do budoucna, který zatím pomáhá dolaru držet si velkou část ze svých dosavadních zisků. Příjemně překvapily také úterní výsledky spotřebitelské důvěry, která v srpnu rostla na 56,9b. (oček.: 53b.) a ještě větším překvapením byly pak ve středu zveřejněné objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, které stoupaly třetím měsícem v řadě a tentokrát o vysokých 1,3%, přičemž odhady hovořily o růstu dosahujícím 0,1%. Další velmi dobrá čísla navíc následovala záhy, když byla ve čtvrtek zveřejněna revize růstu HDP za 2Q, která upravila původně odhadovaný růst o 1,9% směrem vzhůru na 3,3%, rovněž daleko nad očekáváním, která počítala s revizí kolem 2,6%.

Na jedné straně tak v uplynulých dnech stály dobrá čísla ze Spojených států, na straně druhé ale velká nejistota ohledně vývoje v nadcházejících čtvrtletích, kterou reflektovala také americká měna, jež nedokázala dále zpevňovat a v průběhu celého týdne tak pouze oscilovala s odstupem jednoho centu kolem hranice 1,47 EUR/USD. Její osmiprocentní růst od poloviny minulého měsíce zdá se trh musí ještě strávit před tím, než budou obchodníci ochotnější k dalším dolarovým nákupům. K těm je nepřinutilo ani nepřímé povzbuzení ze strany americké centrální banky, která v úterních minutes z posledního zasedání FOMC dala jasně najevo, že další pohyb sazeb bude směrem nahoru, i když v tomto roce sazby ještě velmi pravděpodobně zůstanou beze změny.

Ani euro se ale nepotýká se závratnou přízní obchodníků, když se situace v zemích evropské patnáctky zatím nijak nelepší. To pouze potvrdily např. v úterý zveřejněné výsledky německého IFO indexu za měsíc srpen, který klesal z červencových 97,5b. na 94,8b., přičemž dalšího propadu se dočkal také sub-index, měřící očekávání firem do budoucna, slábnoucí z 89,9b. až na 87b. Ekonomické klima mezi německými firmami se zhoršuje, a to i přes pokles cen ropy a výrazné zlevnění eura. Důvodem je zejména klesající domácí a zahraniční poptávkou, čehož důkazem je mj. sedm měsíců trvající propad v nových továrních objednávkách. Pozitivním signálem pro evropskou ekonomku (ne však pro euro) je ale vývoj inflace, která začala v srpnu viditelně slábnout a podle v pátek zveřejněných předběžných odhadů se dostala z červencových 4% na 3,8%, což pomáhá spekulacím na možné snížení úrokových sazeb. Ty sice ve středu částečně tlumil šéf německé Bundesbank Axel Weber, z řad ostatních guvernérů se ale začíná ozývat stále více hlasů, jež se k variantě snížení sazeb staví o poznání vstřícněji a s klesající inflací a slábnoucím hospodářským růstem tyto hlasy pravděpodobně ještě budou nabírat na intenzitě.

Velmi nevydařeným byl uplynulý týden pro britskou libru, která byla ze všech nejvíce obchodovaných měn tou nejslabší. Vývoj libry je odpovědí na zpomalování britské ekonomiky, potýkající se s největšími problémy na trhu s bydlením od začátku devadesátých let. Z Británie v posledních měsících přichází jeden horší fundament než druhý a jinak tomu nebylo ani tento týden. Počty nově schválených hypoték v červenci dosahovaly nejnižších hodnot od roku 1997, kdy BBA začala s měřením tohoto ukazatele, ještě hůře si pak vedou ceny domů, které v srpnu klesaly o 1,9%, meziročně pak o 10,5%. Propad cen se přitom zrychluje a to kdy ceny narazí na dno je zatím v nedohledu, což vystavuje druhou největší evropskou ekonomiku a její měnu velké nejistotě a rizikům do budoucna. Ani oslabení pod hranici 1,83 GBP/USD tak pro ni nemusí být konečnou.

Z nervózního klima i tento týden profitoval japonský jen, kterému se podařilo zpevňovat na většině měnových párech a tak zatímco k dolaru zpevnil zpět pod 109 USD/JPY, k euru znovu pokořil hranici 160 EUR/JPY a na páru s librou poprvé od začátku května prolomil cenu 200 GBP/JPY. Důvodem k nákupům japonské měny nebyl ani tak vývoj v Japonsku, které na tom není o nic lépe než Evropa, jako spíše spekulace na možné zúžení úrokového diferenciálu mezi vysoce úročenými měnami a JPY,což je vlna na které se japonská měna veze již od poloviny minulého měsíce. Co se ekonomických dat týká, ty nejzajímavější přišly na řadu v noci ze čtvrtka na pátek a tak zatímco inflace pokračovala v růstu na 2,3% y/y (oček.: 2,2%), maloobchodní prodeje se meziročně zvyšovaly o 1,9% (oček.: 1,3%) a průmyslová produkce za posledních dvanáct měsíců zesílila o 2% (oček.: +0,6%). Výhled pro Japonsko je ale díky klesající zahraniční poptávce velmi negativní a úrokové sazby, jakožto hlavní zdroj volatility na jenových párech, se v Japonsku alespoň dalších dvanáct měsíců pravděpodobně nehnou z místa, což bude JPY oproti ostatním měnám i v dalších měsících znevýhodňovat.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.