Sobota 05. prosince. Svátek má Jitka.

Forex: Závěr týdne na trhu

22.08.2008 | 17:44 0 Komentářů

Pět týdnů v řadě se dařilo americké měně zpevňovat na páru s eurem před tím, než konečně přišel týden, ve kterém euro dokázalo část ze svých ztracených pozic získat zpět. Euru se tak dařilo v průběhu uplynulých pěti dnů zpevňovat k americké měně, spíše než o jasnou změnu trendu se ale jedná o korekci masivních ztrát, když výhled jak pro Spojené státy, tak pro země eurozóny posledních pět dnů změnilo jen minimálně. To nejdůležitější, čeho se obchodníci dočkali na dolarových párech, tak byly pouze v úterý zveřejněné výsledky z amerického trhu s bydlením, společně s červencovým PPI. Počty nově zahájených staveb podle těchto čísel v červenci klesaly z 1,08 mil. na 0,97 mil., počty nově udělených stavebních povolení se pak propadly z 1,14 mil. až na 0,94 mil. Přestože se jednalo o mírně horší výsledky než jaké trh očekával, spíše než o znak znovuzahájení sestupného trendu se jedná o korekci skokového růstu z předchozího měsíce a v průmětu tak červencové údaje nadále spíše nasvědčují pozvolné stabilizaci, která se táhne od začátku tohoto roku. Druhý vzkaz směrem k obchodníkům pak byl takový, že inflační tlaky i v červenci pokračovaly ve svižném růstu. Po tom, co minulý týden odhalil červencový růst inflace na sedmnáctileté maximum 5,6%, dočkaly se prudkého růstu také ceny ve výrobě (PPI), které meziměsíčně stoupaly o 1,2%, dvojnásobně nad očekáváním, což poslalo meziroční růst na vysokých 9,8%. Ani tato čísla však nedokázala nijak dramaticky změnit očekávání dalšího vývoje úrokových sazeb, které zatím Fed drží a minimálně do konce roku by měl stále držet na 2%, když svou pozornost mnohem více soustředí na hospodářský růst a stabilitu na finančních trzích. 

Tím nejzajímavějším z eurozóny byly v úterý zveřejněné výsledky německého ZEW indexu a ve čtvrtek výsledky PMI pro výrobní sektor a sektor služeb. Srpnový ZEW překvapil růstem z -63,9b. na -55,5b. (oček.: -62b.), což reflektovalo především poslední vývoj cen ropy a prudké oslabení eura, které by koncem roku mohlo začít znovu pomáhat největší evropské ekonomice ven z problémů, do kterých se dostala v 2Q. Přestože si Německo prochází kontrakcí, z největších západních ekonomik je i nadále v nejlepší kondici, což mu v případě že se zastaví růst cen komodit a zhodnocování eura může pomoci znovu nastartovat křehký růst z minulých let. V horizontu několika dalších měsíců a především ve třetím čtvrtletí se však celá eurozóna bude potýkat s následky snížení domácí a zahraniční poptávky o čemž svědčí také ve čtvrtek zveřejněné výsledky PMI, který se v Německu jak pro výrobní sektor, tak pro sektor služeb dostal do pásma kontrakce, zatímco ve Francii jsou na tom oba dva ukazatele ještě o poznání hůře. Přestože euro k dolaru ve čtvrtek dokonce krátce atakovalo hranici  1,49 EUR/USD, více o dalším vývoji napoví důležitější fundamenty, které jsou ke zveřejnění připraveny z Evropy příští týden, v čele se srpnovým IFO indexem.

Britská libra si důvěru obchodníků získat nedokázala. Úterní obchodování nabídlo zápis ze zasedání MPC ze 7. srpna na kterém Bank of England ponechala sazby beze změny na 5%. Podle očekávání se opět našel jeden hlas pro růst a jeden pro pokles úrokových sazeb, celková debata mezi členy však vyzněla pro britskou měnu lehce negativně, když BoE připustila první náznaky toho, že by koncem roku mohly začít inflační tlaky pozvolna ustupovat. Daleko důležitějšími výsledky byly ale ve čtvrtek zveřejněné červencové maloobchodní prodeje, kterým se nečekaně podařilo růst o 0,7% (oček.: -0,3%). Mírný optimismus který mezi librovými býky zavládl, ale rychle zchladila páteční revize hospodářského růstu ve 2Q, která upravila předběžný odhad růstu o 0,2% na 0%. Britská ekonomika tak v 2Q stagnovala a je velmi pravděpodobné, že 3Q nebude o nic lepší, když se výroba i nadále propadá, důvěra spotřebitelů i firem prudce klesá a krize na trhu s bydlením se nijak nelepší. Libra v uplynulých pěti dnech oslabila k dolaru až pod hranici 1,86 GBP/USD, k euru se pak propadala ještě více, když zeslábla až nadosah 0,80 EUR/GBP.

Japonský jen tento týden nebyl tolik “vidět“ jako v týdnech předchozích, kdy se mu dařilo zpevňovat na očekávání snižování úrokových sazeb v Evropě, popř. v Austrálii a Novém Zélandě. Přesto dokázal ukousnout další část z dřívějších ztrát na páru s dolarem a librou, zatímco k euru po slibném začátku týdne nakonec ztrácel a v pátek se tak přiblížil nadosah hranici 163 EUR/JPY. Z fundamentů toho Japonsko v minulých dnech příliš nenabídlo a tak bylo tím nejzajímavějším, i když opět velmi nudným, pouze rozhodování Bank of Japan o úrokových sazbách, které nepřineslo nic nového a ty se tak od února 2007 nadále drží na 0,50%.

Z dalších událostí stojí za zmínku především vývoj na komoditních trzích, kde zastavila svůj propad cena ropy, která se ve čtvrtek dokonce vyhoupla až nadosah hranice 121 USD za barel před tím, než v pátek znovu spadla pod 120 USD. Akciím se v první polovině týdne vůbec nedařilo, když je táhly dolů zejména obavy finanční sektor a tak jen od pondělí do středy ztratily např. akcie Freddie Mac a Fannie Mae 53%, resp. 62%. Pátek ale přinesl zprávu možném odkupu banky Lehman Brothers Korejskou bankou, což poslalo akcie zpět do zelených čísel.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.