Úterý 11. května. Svátek má Svatava.

Forex: Závěr týdne na trhu

20.06.2008 | 17:30 0 Komentářů

Americký dolar po prudkém zhodnocení v minulém týdnu v průběhu tohoto týdne ztrácel, když obchodníci mírnili své spekulace na zvyšování amerických úrokových sazeb, které ještě minulý pátek počítaly až s trojnásobným zvýšením do konce tohoto roku. Mezi nejzajímavějšími fundamenty nabídly Spojené státy tentokrát pouze v úterý zveřejněné výsledky z trhu s bydlením a květnový PPI, který doprovodily ještě o něco méně důležitější data, jako new yorský Fed index, či průmyslová produkce. Co se výsledků z trhu s bydlením týče, ty zaznamenaly další zhoršení, i když jen mírné, když se počet nově udělených stavebních povolení propadal z 0,98 mil. na 0,97 mil. a počet nově zahájených staveb klesal z 1,01 mil. na 0,98 mil. jednotek, což nadále nasvědčuje o možnosti pozvolné stabilizaci poté, co si oba fundamenty ještě před několika měsíci procházely dramatickým propadem. Ve prospěch dolaru hovořily i výsledky PPI, který v květnu překvapil růstem o 1,4% (oček.: 1%), slabší čísla naopak nabídla průmyslová produkce, která klesala o 0,2% (oček.: +0,1%) a hůře dopadly i ukazatele výrobní aktivity v new yorském a philadelphském okrsku Federálního rezervního systému. Velmi silné zhodnocení dolaru z předchozího týdne a potřeba korekce těchto zisků, v kombinaci s nedostatkem významnějších fundamentů, tak přispělo ke slabším výsledkům americké měny, která se na páru s eurem propadla o 1,4% a koncem týdne se znovu přehoupla přes hranici 1,56 EUR/USD.

Euru v uplynulých dnech pomáhaly zejména spekulace na růst úrokových sazeb, které by mohly stoupat o čtvrt procentního bodu na 4,25% již začátkem července jak naznačil prezident Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet. Tyto spekulace přiživily v pondělí zveřejněné výsledky inflace, která rostla v květnu o 3,7% (oček.: 3,6%) a v pátek ještě německý PPI, jež se nečekaně zvyšoval o 1%. Jedinou, ale ne malou, vadou na kráse tak byly pouze v úterý zveřejněné výsledky německého ZEW indexu, který se v červnu prudce propadal, a to z dubnových -41,4b. na -52,4b., což bylo hluboko pod očekávanými -42,4b. a zároveň výsledek, který napovídá o stále se zhoršujícím podnikatelském a investorském klima uvnitř největší evropské ekonomiky, která doposud zůstávala poměrně robustní a odolná vůči negativním vlivům, které způsobují rostoucí ceny, silné euro, napjatá situace na úvěrovém trhu a zpomalující americká ekonomika.

Podobným vývojem jako euro si prošla také britská libra, která však ve střednědobém horizontu stále nabízí poměrně značná rizika. V úterý zveřejněné výsledky inflace poslaly květnový CPI na 3,3% (oček.: 3,2%) a přinutily tak šéfa Bank of England Mervyna Kinga poprvé od minulého března zaslat vysvětlující dopis ministru financí. V tom King uvedl, že očekává ještě další růst inflačních tlaků, který by měl vrcholit koncem tohoto roku a předpověděl, že se inflace může držet výrazně nad dvouprocentním cílem BoE ještě v průběhu roku 2009. Ve středu pak King varoval před obtížným obdobím, které v tomto roce Británii čeká a dodal, že bude společně s kolegy dělat vše proto, aby snížil inflaci zpět ke dvouprocentnímu cíli. Středa navíc přinesla i zápis z posledního zasedání BoE, který odhalil, že se 5. června pro ponechání sazeb beze změny vyslovilo osm z devíti členů rozhodovacího panelu MPC a celá první polovina týdne tak přidávala na váze spekulacím, že by Bank of England mohla další uvolňování měnové politiky pod tlakem rostoucí inflace přerušit a že by dokonce ještě ve třetí čtvrtletí mohla sáhnout ke zpřísnění měnové politiky. Čtvrteční obchodování přineslo šok v podobě květnových výsledků maloobchodních prodejů, které rostly v Británii meziměsíčně o 3,5% (oček.: -0,1%), což byl výsledek, který do značné míry zpochybnil očekávaný propad spotřebitelských výdajů a pomohl libře v dalším růstu. Ani těmto číslům se ale nepovedlo zcela zastínit sérii slabých fundamentů z předchozích týdnů a dokud nebudou potvrzena dalšími fundamenty, které by nasvědčovaly stabilizaci britské ekonomiky, zůstane libra nadále náchylná k dalším výprodejům.

Klidným obchodováním si v uplynulých pěti dnech prošel japonský jen, když z Japonska přišlo jen minimum zajímavějších fundamentů. Asi nejdůležitějším tak byl pouze v noci z pondělí na úterý zveřejněný index aktivity sektoru služeb, který rostl o 1,8%, tedy výrazně nad očekávaným růstem o 0,5%. JPY i přes tato data slábnul na páru s vysoce úročenými měnami (zejména k euru), když obchodníci nadále využívali nízkých úrokových sazeb k investicím do rizikovějších aktiv, a to i navzdory výprodejům, které tento týden akciové trhy zasáhly. Nervozita na finančních trzích ale i nadále odeznívá a dokud Bank of Japan nezačne zpřísňovat měnovou politiku, japonská měna je odsouzena k tomu, aby zůstala oblíbeným terčem výprodejů.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.