Čtvrtek 29. července. Svátek má Marta.

Forex: Závěr týdne na trhu

16.05.2008 | 17:47 0 Komentářů

Přestože nabídnul uplynulý týden několik velmi silných market moverů jak z Evropy, tak ze Spojených států, žádné zásadnější změny v kurzech jednotlivých světových měn jsme se tentokrát nedočkali a ty si v pátek s výjimkou japonského jenu více méně udržovaly své pozice ze začátku týdne. Americký dolar na páru s eurem pokračoval v konsolidaci a držel si tak část svých zisků z předchozích tří týdnů, když mu stabilní pozici zajistily především v úterý zveřejněné výsledky maloobchodních prodejů. Ty v bubnu sice klesaly podle očekávání o 0,2%, jádrový ukazatel ale překvapil růstem o 0,5%, což bylo číslo, které o tři desetiny předčilo očekávání. Další data ale pro dolar již tak povzbudivá nebyla, když ve středu zveřejněná jádrová inflace rostla o pouhých 0,1% (oček.: 0,2%) a ve čtvrtek pak byly zveřejněny výsledky průmyslové produkce, která klesala v dubnu o 0,7% (oček.: pokles o 0,3%), změna k lepšímu však přišla opět v pátek, kdy byly zveřejněny výsledky z trhu s bydlením. Podle těch rostl počet nově udělených stavebních povolení v dubnu na 978 tis. (oček.: 915 tis.) a počet nově zahájených staveb pak dokonce na 1,03 mil. (oček.: 940 tis.). Rostoucí přesvědčení mezi obchodníky, že by se situace v USA mohla pozvolna stabilizovat a že Fed z obav před inflací již nebude dále snižovat úrokové sazby, však americkou měnu zatím podpírají a fakt, že ani ECB zatím není nijak blízko snižování sazeb tak na páru EUR/USD pomáhá udržovat status quo.

Z eurozóny začaly zajímavější data přicházet až v polovině týdne, když byla ve středu zveřejněna březnová průmyslová produkce, která klesala o 0,2% (oček.: pokles o 0,3%) a ve čtvrtek pak předběžné výsledky hospodářského růstu za 1Q. Ten v eurozóně rostl o překvapivých 0,7% (oček.: 0,5%) a lví podíl na tomto zrychlení měla především německá ekonomika, která zaskočila analytiky impozantním růstem o 1,5%, který více než dvojnásobně převyšoval očekávání. Předpovědi analytiků v 1Q překonala také Francie, kde se HDP zvyšoval o 0,6% (oček.: 0,5%), výrazný pokles v růstu však zaznamenalo Španělsko, kde díky problematické situaci na trhu s bydlením rostl HDP o pouhých 0,3%, což bylo vůbec nejpomaleji za posledních patnáct let. Poměrně povzbudivá čísla z Německa ale pomáhaly evropské měně držet si svou cenu a nepodlehnout tlaku ze strany dolarových býků, a to i navzdory nižší inflaci, která podle ve středu zveřejněných výsledků v dubnu zpomalila z březnových 3,6% na 3,3%.

Britská měna zůstává nadále slabá a v uplynulých dnech ji držela nad vodou pouze prudce rostoucí inflace, což však z dlouhodobějšího hlediska není zrovna příznivý jev. V pondělí zveřejněný PPI pro vstupní ceny obchodníky zaskočil dubnovým růstem o 2,4% (oček.: 1,8%), což poslalo meziroční ukazatel růstu vstupních cen ve výrobě na masivních 23,3%. Úterý pak přineslo výsledky dubnového CPI, který růst inflačních tlaků ještě potvrdil zvýšením na 3% (oček.: 2,6%) a korunu inflačnímu příběhu nasadila Bank of England, která ve středu zveřejnila svůj pravidelný report, ve kterém naznačila, že existuje reálná šance růstu inflace v druhé polovině roku až ke 4%. Těmto číslům se tak v průběhu tří dnů podařilo zcela eliminovat spekulace na červnové snížení úrokových sazeb, což nakonec podepřelo britskou měnu a zabránilo dalším výprodejům. K těm by totiž s velkou pravděpodobností jinak došlo poté, co Británie zveřejnila další sérii slabých fundamentů, v čele s výsledky RICS ukazatele ceny domů, podle kterého počet respondentů, kteří pozorovali pokles cen domů převyšoval počet těch, kteří pozorují jejich růst až o 95%. Otazník visí také nad britským trhem práce, kde již třetím měsícem v řadě rostl počet osob žádajících o podporu v nezaměstnanosti, tentokrát o 7,2 tis. (oček.: 0 tis.). Podle projekcí BoE má britská ekonomika navíc zpomalit až na 1% a banka ústy svého šéfa Mervyna Kinga varovala před nebezpečím jednoho, či dvou problematických čtvrtletí. Libra se tak ze všech čtyř hlavních světových měn v současnosti jeví jako nejvíce náchylná k oslabení, ve kterém by ji v dalších dnech a týdnech nakonec nemusela zabránit ani rychle rostoucí inflace.

Japonský jen si za uplynulých pět dnů prošel dalšími výprodeji, které opět přišly jako důsledek jeho úzké provázanosti s vývojem na akciových trzích. Ty v posledních pěti dnech rostly a stále populární carry trades tak nutily japonskou měnu slábnout na většině nejvíce obchodovaných párech. Co se fundamentů týče, ty přitom z Japonska nebyly vůbec špatné. Příjemně překvapily především v noci ze čtvrtku na pátek zveřejněné výsledky hospodářského růstu, který zrychloval z 0,6% v 4Q na 0,8% v 1Q, což byl výsledek dvě desetiny nad očekáváním. Tahounem byl především export a to svědčí o tom, že nižší poptávka ze strany USA zatím nijak výrazně nedoléhá na japonské firmy, které těží z růstu vývozu do Asijských zemí, ale také do Evropy. Obchodníci s japonským jenem ale až takovou pozornost fundamentům nevěnují a dokud budou úrokové sazby tam kde jsou nyní (0,50%) bude platit i nadále, že co je dobré pro akcie, to je špatné pro JPY.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.