Sobota 28. listopadu. Svátek má René.

Forex: Záplava fundamentů z USA napoví více o dalším vývoji dolarových párů

25.08.2008 | 10:55 0 Komentářů

Po relativně klidném minulém týdnu, který přinesl ze Spojených států jen několik málo zajímavějších fundamentů, přichází týden nový, na ekonomická data o poznání bohatší. Na výsledky z trhu s bydlením z minulého týdne naváží v nadcházejících dnech počty prodaných již jednou vlastněných a nových domů a mezi další důležitá data se zařadí ukazatele spotřebitelské důvěry, objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, revize růstu HDP za druhé čtvrtletí, či výsledky růstu osobních příjmů a výdajů. Od údajů z trhu s bydlením se čeká další pozvolná stabilizace a otazníkem tak bude zejména vývoj cen, které by měly podle odhadů ve dvaceti amerických metropolích v červnu meziročně klesat v průměru o 16,2%. V posledních měsících se však propad cen pozvolna zpomaluje a pokud nebude výjimkou ani červen, bude se jednat o další příznivý signál směrem do budoucna, který by mohl naznačovat více o zklidňování napětí na trhu s bydlením, které je základní podmínkou“hladkého přistání“ americké ekonomiky. Velkou pozornost na sebe soustředí také v úterý zveřejněný index spotřebitelské důvěry, jež začal v červenci pozvolna růst a který by měl stoupat také v srpnu, a to až na 53b., což je dáno zejména posledním vývojem cen benzínu, které se dostaly pod hranici čtyř dolarů za galon. Spotřebitelská důvěra je přitom jeden z těch fundamentů, který tento týden může překvapit vyšším než očekávaným růstem.

Středa a čtvrtek nabídnou “tvrdá“ ekonomická data, v podobě červencových objednávek zboží dlouhodobé spotřeby a revizi růstu HDP za 2Q. Předběžné výsledky růstu americké ekonomiky zklamaly, když podle nich produkt rostl anualizovaně o 1,9%, zatímco odhady počítaly se zvýšením o 2,2%. Očekávání z předchozího měsíce tak pravděpodobně uspokojí až první revize, která by měla posunou předběžných 1,9% na 2,6%, a to především díky příspěvku exportu, který v červnu rostl daleko nad očekáváním a pomohl tak stlačit deficit obchodní bilance na 56,8 mld. dolarů. Hůře si naopak červenci povedou objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, které by měly korigovat silný červnový růst a stoupat tak pouze o 0,1%, což by byl ale stále jejich třetí růst v řadě. Také tento ukazatel však tento týden může překvapit vyšším růstem, a to především díky síle exportu a výrazné zahraniční poptávce, která zatím drží americký průmysl nad vodou.

Posledními market movery tohoto týdne pak budou výsledky dynamiky růstu osobních příjmů a výdajů. Zatímco osobní příjmy by podle odhadů měly klesat o 0,1% (předch.: +0,1%), výdaje jsou očekávány růst pouze o 0,3% (předch.: +0,6%), což je důsledkem toho, že v červenci již americké domácnosti nemohly počítat s daňovými slevami, které byly v předchozích třech měsících zdrojem mimořádných příjmů, které pomáhaly tlumit dopad zvýšených cen. Zatímco v 2Q rostly spotřebitelské výdaje díky fiskálním stimulům o 1,5%, v dalších dvou čtvrtletí bude jejich růst o poznání nižší, což by měl být také jeden z hlavních důvodů zpomalení americké ekonomiky v druhé polovině roku.

Vedle makro dat nový týden nabídne také náhled na poslední rozhodování FOMC o sazbách, když budou zveřejněny v úterý večer minutes z posledního zasedání na kterém Fed ponechal sazby na 2%. Žádnou zásadnější změnu postoje ale pravděpodobně očekávat nemůžeme a dopad na kurz dolaru pravděpodobně nebude velký. Fed již dříve naznačil, a páteční slova B. Bernanka to jen potvrdila, že výhled pro inflaci zůstává nejistý. Přesto by inflační tlaky v dalších měsících měly ustupovat a minimálně pro tento rok se tak s žádnou změnou sazeb nepočítá. Dolar si v minulých týdnech prošel na většině nejvíce obchodovaných měnách silným růstem, který se mu zatím daří držet. Zhodnocení americké měny však bylo spíše než sílou americké ekonomiky způsobeno prudkým zhoršením v Evropě, které může ještě několik měsíců pokračovat, což americké měně stále poskytuje prostor k růstu, a to obzvláště tehdy, podepřou-li ji domácí fundamenty. Dlouhodobější výhled ale podle nás již tolik příslibů nenabízí, protože problémy na trhu s bydlením a téměř roční zásoba neprodaných domů, společně se stále napjatou situací na finančních trzích budou výraznou brzdou hospodářského růstu minimálně ještě v nadcházejícím roce.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.