Středa 29. září. Svátek má Michal.

Forex: Zaostřeno na FX

15.06.2010 | 09:42 0 Komentářů

Včerejší obchodování se točilo – jak jinak – opět kolem problémů eurozóny. Stojaté vody pondělní seance rozvířil již ranní report německého deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung, podle kterého se země eurozóny chystají na záchranu Španělska, jehož dluhopisy již v Evropě bez obav nakupuje pouze Evropská centrální banka. Přestože report okamžitě po jeho zveřejnění dementovala Evropská komise, trhy její prohlášení uklidnit příliš nedokázalo. Konec konců, podobně se ještě nedávno vyjadřovala také o možnosti záchrany Řecka. Reakce byla patrná zejména na trhu s evropskými dluhopisy. Pod tlak se dostaly hlavně dluhopisy zemí skupiny PIIGS, když jen výnos ze španělských bondů rostl o 22bsp. na 4,676 %, kde se naposledy pohyboval v říjnu 2008. CDS na španělské pětileté dluhopisy, tedy cena pojištění proti španělskému bankrotu, začaly opět stoupat a poté, co v minulém týdnu klesly ze svých historických maxim, včera jejich cena rostla na 233bsp. (2,33 % z nominální hodnoty dluhopisu)

Druhou negativní zprávou bylo snížení ratingu pro Řecko od agentury Moody’s. Ta srazila řecký rating hned o čtyři stupně na Ba1 a výhled označila za stabilní. Přidala se tak k ostatním dvěma agenturám, které Řecku rating snížily již v minulosti.

Další špatné zprávy z Evropy se ale včera na sentimentu na trzích projevily jen mírně. Zatímco akcie v Evropě pokračovaly v korekci, ty americké zamířily mírně do červených čísel. S sebou stáhly dnes ráno také evropské akcie, které otevřely přibližně půl procenta v mínusu.

To pomáhá na devizovém trhu americkému dolaru, který velmi úspěšně čelí tlakům evropské společné měny na korekci svých obřích ztrát z minulých měsíců. Euro jen od začátku roku ztratilo již 11,5 % ze své hodnoty. Jak potvrzuje dnešní obchodování, prostor ke korekci je však omezený a evropská měna bude své ztracené pozice dobývat jen s velkými obtížemi. Naopak v případě, že by se situace v Evropě začala opět vyhrocovat (a nálada na mezibankovním trhu tomu nasvědčuje) může euro o své dosavadní křehké zisky velmi rychle opět přijít.

Dnes se dočkáme z Evropy výsledků britského CPI a německého indexu důvěry investorů (ZEW). Spojené státy zveřejní tempo růstu cen dováženého zboží a asi nejzajímavější ukazatel dne, v podobě indexu výrobní aktivity ve státě New York. I přes tato data ale na sebe zřejmě největší pozornost opět soustředí eurozóna, která je v posledních měsících hlavním a téměř jediným zdrojem zvýšené volatility na finančních trzích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.