Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Forex: Zaostřeno na FX

08.06.2010 | 09:30 0 Komentářů

Britská libra v posledních dnech dokazuje, že se nevyplatí házet ji do jednoho pytle s eurem. Přestože obě měny na páru s dolarem dlouhodobě oslabují kvůli rostoucí nervozitě na trzích, ze vzájemného páru EUR/GBP je stále parnější, že je důvěra v libru podstatně větší, než důvěra v evropskou měnu. To dokázala i včerejší seance, kdy vůči euru zpevnila o 0,41 % až k ceně 0,8233 EUR/GBP, kde se naposledy pohybovala v listopadu roku 2008, tedy těsně po vypuknutí finanční krize.

Po prolomení silného supportu 0,8410 EUR/GBP se tak libře na tomto páru zdá se otevřel zcela nový prostor k růstu, kterého zatím bohatě využívá. Další, podobně silná technická bariéra, je přitom zatím na hony vzdálená. Pohybuje se na ceně 0,77 EUR/GBP.

Může libra v dalším růstu pokračovat? Podle našeho názoru je to docela pravděpodobné. Krátkodobou korekci jejího růstu sice po takto silném zpevnění vyloučit nelze, ta samotná ale obchodníkům může posloužit jako dobrý argument k opětovným nákupům britské měny. Británie má sice také značné rozpočtové problémy – o tom, že jsou větší, než se původně zdálo, mluvil včera i D. Cameron. Na rozdíl od eurozóny, jejich vyřešení ale obchodníci začínají věřit. Osud libry má totiž v rukou jen jedna vláda, jejíž odhodlání šetřit se zdá být vysoké. To samé rozhodně nelze tvrdit šestnáctičlenné eurozóně, kde se konsenzus nad řešením hledá jen velmi obtížně. Výsledkem je více než šestiprocentní růst, kterým si libra na páru s eurem za poslední dva měsíce prošla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.