Sobota 31. října. Svátek má Štěpánka.

Forex: Zaostřeno na FX

27.04.2010 | 09:49 0 Komentářů

Včera jsme se z Evropy ani z USA žádných nových makrodat nedočkali. Proto si největší pozornost získalo opět dění v eurozóně, kterou trápí táhnoucí se problémy Řecka. Včera němečtí politici, včele s kancléřkou Merkelovou, pohrozili Řecku, že finanční prostředky uvolní pouze tehdy, pokud tamní vláda příjme dodatečná úsporná opatření, která řecké veřejné finance nasměrují na udržitelnou cestu. Vzkaz z Německa měl drtivý dopad na výnosy z řeckých státních dluhopisů, které vystoupaly o skokových 90bsp. až na 9,55 %. Na vlně výprodejů se ale vezly i ostatní dluhopisy členských zemí eurozóny, zejména pak portugalské, irské a španělské, což obchodníkům na důvěře v euro rozhodně nepřidalo.

To ale včera přeci jen dokázalo mírně růst. Spíše než silnými fundamenty byl ale jeho růst tažen potřebou korekce vysokých ztrát, jak se ukazuje i dnes, kdy se evropská měna na páru s dolarem propadla zpět na 1,360 EUR/USD. Problémy eura tak pokračují a zřejmě budou na společnou měnu doléhat v průběhu celého tohoto týdne.

Dnes se mezi nejzajímavější data zařadí americký index cen domů a americká spotřebitelská důvěra. Dopad těchto výsledků na kurz dolaru může být na párech s eurem a librou nečitelný. Zatímco horší výsledky na trhy mohou vrátit nervozitu a svědčit spíše dolaru, dopad lepších výsledků již tak jednoznačný není. Pozitivní nálada na trzích, kterou by tato čísla mohla vyvolat a která by svědčila euru a dalším rizikovým měnám, se totiž může skloubit s očekáváním rychlejšího růstu sazeb v USA, což by naopak hrálo do karet dolaru. Cenový pohyb by pak byl dán výslednicí obou protichůdných tlaků.

Daleko jednoznačnější může být proto reakce na páru USD/JPY, kde proti sobě stojí dvě měny, obecně považované za bezpečné přístavy. Zde hraje klíčovou roli vývoj vzájemného úrokového diferenciálu, a proto je reakce na zveřejněná data daleko méně „rušena“ vývojem rizikové averze. Na tomto páru proto v poslední době daleko více než na kterémkoli jiném platí, že dobrá data pomáhají dolaru (díky spekulacím na vyšší sazby) a špatná dolaru naopak škodí (vice versa).
 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.