Sobota 16. ledna. Svátek má Ctirad.

Forex: Zaostřeno na FX

02.04.2010 | 09:38 0 Komentářů

Včerejší dobrá nálada na trzích napomohla k další vlně nákupů především rizikovějších měn, na které doplatily tradiční bezpečné přístavy, jako americký dolar a japonský jen. Jak euro, tak libra a většina dalších měn (např. koruna) proto včera dokázaly na páru s dolarem i jenem zpevňovat, když obchodníci začali znovu vyhledávat výnosnější, a tedy rizikovější investice. Euro se včera k dolaru dostalo až nadosah 1,35 EUR/USD, zatímco libra zpevnila až k 1,53 GBP/USD. Růst libry byl navíc podepřen také příznivými výsledky z Británie, která překvapila robustním růstem ve výrobním sektoru (PMI). Podobně si navíc vedl i výrobní sektor v USA (ISM).

Dnes jsou z důvodu velikonočních svátků uzavřeny jak americké, tak evropské akciové trhy. Seance proto bude povětšinu dne klidnějšího charakteru a pravděpodobně bez větší volatility. Tu mohou na FX přivát až odpolední data z USA, v podobě velmi očekávaných výsledků zaměstnanosti v nezemědělských sektorech (NFP). Jejich plný dopad na trhy však bude částečně rozředěn mezi dnešek a začátek příštího týdne, kdy opět otevřou i americké a evropské burzy.

Od NFP se čeká růst o 185 tis. míst, když by měla zaměstnanost jednorázově růst zejména ve vládním sektoru, díky plánovanému sčítání lidu, které krátkodobě přivede na vládní výplatní pásku desetitisíce nových zaměstnanců. Právě díky zkreslení, které přijde ze strany vládního sektoru, však bude dnes více než samotné číslo důležitá struktura vývoje zaměstnanosti a především přírůstek (úbytek) zaměstnanosti v soukromém sektoru. Samotné výsledky NFP proto mohou být značně matoucí a ani vyšší než očekávané výsledky nemusí být nutně dobrou zprávou, pokud nebude růst zaměstnanosti v soukromém sektoru dostatečně robustní.  Zejména horší vyznění dnešních NFP přitom může kurzy měn na FX výrazně rozvlnit a přispět ke korekci růstu ceny rizikovějších měn.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.