Sobota 08. května. Je Statní Svátek - Den vítězství.

Forex: Výprodej akcií dnes pomáhá dolaru. Švédská koruna prudce oslabila

02.07.2009 | 14:02 0 Komentářů

Poměrně klidné je zatím obchodování na devizovém trhu, když obchodníci vyčkávají na dopolední silné fundamenty, v čele se zasedáním Evropské centrální banky a zveřejněním výsledků americké zaměstnanosti (NFP). V průběhu dopoledního obchodování se na FX nejvíce dařilo americkému dolaru, který dokázal umazat část ze ztrát, které nabral včera na páru s eurem, když mu dnes pomohl vývoj sentimentu na akciových trzích, které se po včerejším růstu začaly znovu propadat do červených čísel (DAX -1,41%). Z ekonomických dat pak eurozóna nabídla pouze v 11:00 výsledky květnového PPI, který se meziměsíčně propadal již podesáté v řadě (-0,2%), což posunulo meziroční index z -4,6% na rekordně nízkých -5,8%. Na kurz společné měny však měly zveřejněné výsledky zanedbatelný dopad, když ta pokračuje od ranních hodin v pozvolném oslabování, aby se ve 12:35 prodávala k dolaru zpět na ceně 1,4076 EUR/USD. Slabší je dnes k dolaru také libra, která navíc ztrácí i na páru s evropskou měnou ke které se ve 12:35 propadala již třetím dnem v řadě, a to až k ceně 0,8602 EUR/GBP. Ani libra se dnes přitom nemohla opřít o jediná ekonomická data, v podobě červnového indexu PMI pro sektor stavebnictví. Ten totiž po velmi slušném růstu z minulých měsíců v červnu tentokrát zaznamenal zhoršení, a to ze 45,9b. na 44,5b., což byl výsledek, který nedokázal naplnit většinová očekáván trhu, jež se pohybovala kolem 46,1b.

Pod silný tlak se z ostatních měn dostala dnes také švédská koruna, která ztratila k euru během několika málo minut více než procento ze své hodnoty a oslabila až na 10,817 EUR/SEK poté, co Švédská centrální banka (Riksbank) překvapila obchodníky redukcí sazeb o čtvrt procentního bodu na rekordně nízkých 0,25%. Banka tak reagovala na horší výhled pro švédskou ekonomiku, která by podle jejich odhadů měla zaznamenat v roce 2009 kontrakci až o 5,4%. Švédsko je krizí zasaženo více než ostatní severské země, a to především kvůli ohromné expozici svých bank vůči Baltským zemím, z nichž některé (Lotyšsko) již delší dobu balancují na hranici státního bankrotu.

Klidné obchodování bude na FX zřejmě pokračovat až do 14:30, kdy ECB zahájí tiskovou konferenci a Spojené státy zveřejní výsledky NFP.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)
 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.