Úterý 28. září. Svátek má Václav.

Forex: Volatilní seance na euro-dolaru. Ten zůstává mírně nad 1,40 EUR/USD

30.12.2008 | 09:30 0 Komentářů

Chudá na ekonomická data, přesto poměrně aktivní. Taková byla včerejší obchodní seance na FX, která přinesla ve své první polovině další oslabení amerického dolaru a zpevnění eura, jež však druhá polovina dne následně cela vymazala. Dolar pokračoval včera v dopoledních hodinách v pozvolném slábnutí, když jej obchodníci znovu prodávali zejména díky negativnímu výhledu pro americkou ekonomiku do nadcházejících čtvrtletí a kvůli faktu, že americké úrokové sazby již narazily na dno, kde se díky politice kvantitativního uvolňování, která spočívá v nafukování měnové báze centrální bankou, zřejmě podstatnou část roku budou držet i nadále. K euru se tak dolar dokázal dostat až nad cenu 1,43 EUR/USD, své ztráty však navečer rychle umazal, aby včerejší obchodování uzavřel zpět pod 1,40 EUR/USD.

Až teprve dnešní seance ale nabídne ze Spojených států a z eurozóny první ekonomická data, která mají potenciál rozvlnit kurz euro-dolaru. Evropa přinese mezi nejzajímavějšími v 10:00 zveřejněné výsledky peněžní zásoby, která by měla meziročně pokračovat v povolném zpomalování růstu, a to z říjnových 8,7% na 8,5%. Největšího útlumu se přitom v posledních měsících dočkaly zejména půjčky domácnostem (+3,3%), zatímco úvěrování firem zůstává i přes problémy na finančním trhu robustní (+11,9%), avšak i tak by měl růst objemu půjček soukromému sektoru znovu zpomalovat, a to z říjnových 7,8% na 7,5%. Další na řadě jsou poté v Německu zveřejněné výsledky CPI, který by měl v prosinci podle předběžných odhadů poprvé za posledních pět měsíců růst (oček.: +0,5%), zatímco meziroční ukazatel je i nadále očekáván klesat až na 1,2% (předch.: 1,4%). Z obou zmiňovaných fundamentů mohou mít podle nás citelnější (pozitivní) dopad na kurz společné měny dnes zejména výsledky německého CPI, a to především tehdy, kdy by vykázaly vyšší než očekávaný růst (alespoň +0,7%), který by tak posvětil slova některých čelních představitelů ECB, kteří nedávno varovali před přílišným snižováním úrokových sazeb, až do dosud neprobádaného teritoria pod hranicí 2%.

Ze Spojených států se dnes obchodníci dočkají v 15:00 říjnového Case-Shillerova indexu, který měří změnu průměrné ceny domů ve dvaceti amerických metropolích. Ta má meziročně klesat podle většinových očekávání o 17,8% (předch.: -17,5%), dopad tohoto ukazatele na dolar bude ale spíše zanedbatelný, díky očekávanému zlepšení situace na trhu s bydlením, které by v novém roce měla přinést agresivní politika Federálního rezervního systému, kterému se koncem roku podařilo dramaticky snížit úrokové sazby na hypoteční úvěry. O poznání zajímavější tak bude krátce poté zveřejněný chicagský PMI a prosincová spotřebitelská důvěra. Výrobní aktivita v okolí města Chicaga má i nadále ochabovat, a to z listopadových 33,8b na 33b., což zřejmě bude předzvěstí slabých výsledků pátečního ISM pro celé Spojené státy. Výroba si v USA prochází hlubokou kontrakcí, která je zapříčiněna nejen prudkým ochlazením domácí poptávky, ale také poptávky zahraniční, kterou v minulých měsících významně poškodil především prudce posilující dolar. Objem nových objednávek se navíc i nadále snižuje, což znamená, že má před sebou výrobní sektor stále ještě poměrně dlouhou cestu ke konsolidaci, která bude mj. doprovázena dalším masovým propouštěním. Právě situace na pracovním trhu pak přispívá k nejistotě mezi spotřebiteli, která zatlačila ukazatel spotřebitelské důvěry v říjnu až na nejnižší hodnoty od roku 1967, kdy se s jejím měřením začalo (38b.). Přestože listopad přinesl zlepšení na 44,9b. a od prosincových čísel obchodníci očekávají další mírný růst (45,5b.), do dalších měsíců index zůstane i nadále hluboko pod hodnotami, kterých dosahoval touto dobou v minulém roce, kdy osciloval kolem 95b.

Ranní obchodování přineslo další výprodej americké měny, která se k euru propadla zpět nad hranici 1,40 EUR/USD. I přes včerejší zpevnění dolar podle nás zůstává nadále náchylný k výprodejům, ty však tento týden může do jisté míry tlumit nízká obchodní aktivita, která je tradičním znakem posledních prosincových týdnů. V 8:00 se dolar na páru s eurem prodával na ceně 1,4001 EUR/USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.