Středa 22. září. Svátek má Darina.

Forex: Vidina intervence oslabuje japonskou měnu

19.12.2008 | 08:19 0 Komentářů

Stejně jako euro, také japonský jen si včera prodělal korekci na páru s americkým dolarem, když se poprvé v tomto týdnu propadal, a to z ceny 87 USD/JPY až na 89,60 USD/JPY, na které včerejší obchodování uzavíral. Také strmě rostoucí japonská měna si zasloužila korekci svých pozic, které navíc výrazně pomohla včerejší slova japonského Ministra financí Shoichi Nakagawi, který varoval před silnou japonskou měnou a připomněl obchodníkům velmi jasně to, že je v případě dalšího zpevňování připraven dokonce k intervenci. „Zdržím se toho říci jestli budeme intervenovat či ne, ale mám možnosti“, odpověděl včera Nakagawa na otázku, zdali zvažuje intervenci. Japonský jen je k dolaru nejsilnější od roku 1995 a jeho prudké zpevnění výrazně poškozuje export, který je tahounem hospodářského růstu a jehož útlum poslal Japonskou ekonomiku do recese.

Velmi zajímavé zprávy však přicházely z Japonska také v průběhu noci ze včerejška na dnešek, kdy Japonská vláda oznámila další stimulační balíček na pomoc japonské ekonomice v objemu 43 bilionů jenů (489 mld. dolarů). Z těchto peněz půjde zhruba polovina na nákup komerčních papírů za účelem vylepšení likvidity firem, které mají problémy s financováním svých operací. Další stimulační krok pro ekonomiku pak vzešel z jednání Bank of Japan, která v brzkých ranních hodinách opětovně snížila úrokové sazby, a to z 0,30% až na 0,10%, když ve svém doprovodném komentáři zmínila zejména negativní výhled pro domácí ekonomiku, který je dán útlumem v zahraničí a poklesem exportu, v kombinaci s velmi slabou domácí poptávkou. Zmírnění by se měl navíc dočkat podle BoJ také cenový růst, díky stabilizaci cen potravin a snižování cen pohonných hmot, které zatlačí CPI pod hranici 2%.

Japonská měna i přes tyto nové zprávy však zatím zůstává bez větší změny, když si drží většinu ze svých včerejších ztrát na páru s americkým dolarem a jen mírného růstu se dočkala na páru s eurem ke kterému zpevňovala až pod hranici 127 EUR/JPY. V 8:00 se JPY k dolaru prodával na ceně 88,99 USD/JPY.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.