Neděle 26. září. Svátek má Andrea.

Forex: Včerejší data poslala dolar níže. Dnes se čeká jen hubená obchodní aktivita

31.12.2008 | 09:26 0 Komentářů

Americký dolar včera vymazal veškeré zisky, které nabral v pondělí na páru s evropskou měnou, a začal včera k euru znovu oslabovat, když se dostal až nad hranici 1,41 EUR/USD, nad kterou také uzavřel včerejší obchodování. K výprodejům mu tentokrát pomohla lepšící se nálada na finančních trzích, když se akciové indexy dokázaly vyhoupnout do zelených čísel (DJIA +2,17%) a ve prospěch slabšího dolaru pak v odpoledních hodinách mluvila také nevýrazná ekonomická data. Stabilizace na finančních trzích, která doprovází obchodování v posledních několika týdnech, je jedním z hlavních faktorů stojících za prosincovým výprodejem americké měny, která právě díky nervozitě obchodníků a díky nuceným výprodejům dokázala v průběhu září až listopadu prudce zpevňovat, když se k ní obchodníci uchylovali jako k bezpečnému přístavu. Dolar tak do svého kurzu v posledních týdnech začíná opět více než strach obchodníků promítat fundamentální stav americké ekonomiky, což podrývá jeho dřívější zisky. Jinak tomu nebylo ani včera, kdy americká vláda poskytla další finanční injekci automobilce General Motors a její dceřiné společnosti GMAC v objemu 6 mld. dolarů, což pomohlo světovým akciím v růstu a opět o něco více obrátilo pozornost obchodníků od bezpečných přístavů, jakým jsou například americké vládní dluhopisy, k rizikovějším cenným papírům denominovaných v jiných měnách.

V neprospěch dolaru včera mluvila také ekonomická data. Case-Shillerův index, měřící změnu průměrné ceny domů ve dvaceti amerických metropolích, v říjnu meziměsíčně slábnul o 2,1%, což zvýšilo meziroční propad cen ze zářijových 17,4% až na rovných 18%. Listopadové výsledky z amerického trhu s bydlením, kde se razantně propadaly jak nově udělená stavební povolení, tak počty prodaných domů, navíc nabízí příslib dalšího snižování cen, které zřejmě bude pokračovat až do prvního čtvrtletí příštího roku, kdy by se situace na trhu s bydlením díky agresivní politice Fedu mohla začít konečně stabilizovat. Velmi slabá čísla včera nabídla ale také prosincová spotřebitelská důvěra, která se propadla z listopadových 44,7b. na 38b. (oček.: 45,2b.) a po krátké listopadové přestávce tak pokračuje ve svém rychlém zhoršování, když se již nyní nachází na nejnižších hodnotách od roku 1967, kdy se s jejím měřením začalo poprvé. Mezi hlavní důvody obav spotřebitelů se přitom řadí strach z finanční krize a z rychle rostoucí nezaměstnanosti, který nevymizí ani v nadcházejících měsících a bude tak nadále podrývat spotřebitelské výdaje, které jsou hlavním motorem hospodářského růstu Spojených států.

Jediné příznivější překvapení tak včera nabídl pouze chicagský PMI, který se ale zvyšoval jen nepatrně z listopadových 33,8b. na 34,1b. (oček.: 33b.). Výrobní aktivita v jedné z průmyslových tepen Spojených států však zůstává i nadále v hluboké kontrakci a hodnoty takto daleko od hranice 50b., která odděluje kontrakci výrobního sektoru od expanze, neponechávají téměř žádný prostor k optimismu.

Silvestrovské obchodování na euro-dolaru bude na ekonomická data velmi chudé a tak můžeme počítat spíše jen s velmi mírnou aktivitou. Z Evropy se obchodníci nedočkají žádných ekonomických a dat a jediná zajímavější čísla tak přijdou ze Spojených států, kde jsou ke zveřejnění nachystány tradiční počty nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Ty by měly podle většinových odhadů klesat z 586 tis. na 575 tis. a ačkoliv se jedná o zajímavý ukazatel, jeho dopad na kurz dolaru v takto klidné seanci bude zřejmě jen minimální. V 8:00 se euro-dolar prodával na ceně 1,4135 EUR/USD.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.